Έτσι μας αρέσει…

Δεν είναι η νίκη απέναντι στη δυνατότερη αντίπαλο που αντιμετώπισε στα φιλικά προετοιμασίας, αλλά η εμφάνισή του. Ο Ολυμπιακός επικράτησε 1-0 της Γαλατάσαραϊ στο ματς-πρόβα για το Champions League, χάρη στην εξαιρετική του αμυντική λειτουργία. Φέισα και Μοντέστο στα χαφ δεν άφησαν τους Τούρκους να απειλήσουν, ουσιαστικά, ενώ Φουστέρ και Μιραλάς ήταν σε «τρελά» κέφια, με τον Βέλγο να χρίζεται σκόρερ μόλις στο 1ο λεπτό. Τραυματίας αποχώρησε ο Ριέρα.

Το ματς:

Ο Ολυμπιακός μπήκε από το πρώτο λεπτό με διάθεση να παίξει ποδόσφαιρο και το έδειξε. Ο Φουστέρ είδε την κάθετη κίνηση που έκανε ο Μιραλάς, ο Ισπανός του πάσαρε σωστά την μπάλα και ο Βέλγος έκανε αυτό που ξέρει πολύ καλά να κάνει. Ο Μιραλάς «τελείωσε» την φάση άψογα, πλασάροντας τον Μουσλέρα και άκουσε τους φίλους της ομάδας που βρέθηκαν στο γήπεδο να τον αποθεώνει.

Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχιζαν να πιέζουν ψηλά και σωστά. Η Γαλατά δεν μπορούσε να βρει διαδρόμους αφού οι παίκτες του Βαλβέρδε έκλειναν σωστά τις τρύπες. Η πρώτη υποψία φάσης για τους Τούρκους έγινε στο 15’ από εκτέλεση φάουλ και αδύναμη κεφαλιά του Σερβέτ, η οποία δεν ανησύχησε τον Κοστάνσο. Οι Πειραιώτες είχαν την ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματα τους στο 24’ αλλά το πλάσε του Πάντελιτς, έδιωξε σε κόρνερ ο Μουσλέρα.

Οι ποδοσφαιριστές του Τερίμ έδειξαν να συνέρχονται μετά το μισάωρο και βρήκαν χώρο κυρίως από τα άκρα. Φέισα και Μοντέστο άλλωστε δεν επέτρεψαν με την απόδοση τους να γίνει κάτι από τον χώρο του κέντρου. Κάπως έτσι, στο 33’,ο Καζίμ βρέθηκε στο δεξί άκρο όπως επιτίθεται η Γαλατά έδωσε με την μία την μπάλα στον Μπάρος αλλά ο Κοστάνσο αντέδρασε σωστά και απέκρουσε με το πόδι. Ο Ολυμπιακός είχε ακόμα μια καλή ευκαιρία πριν λήξει το πρώτο μέρος, αλλά η λόμπα του Μιραλάς έφυγε άουτ.

Στο δεύτερο μέρος, οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων μπήκαν με όρεξη. Έπαιζαν δυνατά και αποφασιστικά και κάποιες φορές με περισσότερο πάθος από ότι άρμοζε σε ένα φιλικό. Μάλιστα, ένα σκληρό μαρκάρισμα του Ζαν στο Μιραλάς στάθηκε αφορμή να ξεσπάσει μια μικρή σύρραξη τόσο μέσα στο γήπεδο όσο και στους πάγκους με τον Φατίχ Τερίμ και τον Τάσο Μητρόπουλο. Ο Ερνέστο Βαλβέρδε όμως επενέβη σαν πυροσβέστης και τελείωσαν όλα για να ξεκινήσει και πάλι το ματς έπειτα από επτά λεπτά. Στο 69’, ο Ριέρα λίγο έλειψε να χριστεί σκόρερ, προσπάθησε να «κρεμάσει» τον Μουσλέρα αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι καθώς κατέληξε λίγο άουτ.

Οι πολλές αλλαγές έριξαν τον ρυθμό του αγώνα αλλά το θέμα είναι πως η εμφάνιση του Ολυμπιακού έπεισε τους φίλους του, οι οποίοι στο τέλος του ματς καταχειροκρότησαν τους παίκτες, πως θα είναι πανέτοιμος για την έναρξη του ελληνικού πρωταθλήματος αλλά και το Champions League.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Κέβιν Μιραλάς.