Ισπανία

Μπαρτσελόνα-Ρεάλ Μ. 3-2 (Τελικό)

Σε ένα ματς «θρίλερ», όπου η -καλύτερη σε γενικές γραμμές- Ρεάλ Μαδρίτης ισοφάρισε σε 2-2 στο 82' με τον Μπενζεμά και φάνηκε να το… οδηγεί στην παράταση, η Μπαρτσελόνα βρήκε τον τρόπο, με καταπληκτικό γκολ του Μέσι στο 88', να πάρει τη νίκη (3-2) και να πανηγυρίσει το δέκατο Σούπερ Καπ στην ιστορία της!

Παρακολουθήσατε live από το sport-fm.gr την εξέλιξη του clasico!

90'+6' Λήξη του αγώνα!

- Μοιράζει… κόκκινες ο διαιτητής της αναμέτρησης! Απέβαλε τους Εζίλ και Βίγια!

90'+3' Απευθείας κόκκινη κάρτα στον Μαρσέλο για χτύπημα στον Φάμπρεγκας. Σύρραξη στο «Καμπ Νου»!

90'+2' Κίτρινη κάρτα στον Βαλντές.

88' ΓΚΟΟΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ! Ωραία συνεργασία Φάμπρεγκας-Μέσι, ο τελευταίος κάνει κάθετη στον Αντριάνο, που σεντράρει στο ύψος του πέναλτι, «κεραυνός» στην κίνηση του Αργεντινού και… 3-2 η Μπαρτσελόνα!

85' Τρίτη αλλαγή για την Μπάρτσα. Στη θέση του Μπουσκέτς περνάει ο Κεϊτά.

84' Κίτρινη κάρτα στον Κοεντράο.

83' Ντεμπούτο για τον Φάμπρεγκας με τη φανέλα της Μπαρτσελόνα! Ένα λεπτό μετά το γκολ της Ρεάλ Μαδρίτης, ο Γκουαρντιόλα τον ρίχνει στο ματς, στη θέση του Πέδρο.

82' ΓΚΟΟΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ! Εκτέλεση κόρνερ του Κακά από αριστερά, πανικός στην άμυνα της Μπαρτσελόνα, κάνει την προβολή ο Μπενζεμά, αποκρούει ο Βαλντές, κεφαλιά του Πέπε, η μπάλα φτάνει και πάλι στα πόδια του Γάλλου επιθετικού, που πλασάρει και ισοφαρίζει σε 2-2! Σκορ, που αν παραμείνει, θα έχουμε, τελικά… πατσά, αφού οι δύο ομάδες θα οδηγηθούν στην παράταση.

78' Αλλαγή για τη Ρεάλ, μέσα ο Κακά, έξω ο Εζίλ.

76' Κίτρινη κάρτα στον Ράμος.

74' Πρώτη αλλαγή για την Μπαρτσελόνα, στη θέση του Βίγια περνάει ο Αντριάνο.

70' Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τη Ρεάλ να ισοφαρίσει! Εκτέλεση κόρνερ του Ρονάλντο από δεξιά, ο Ράμος σηκώνεται ανενόχλητος από το σημείο του πέναλτι, κάνει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα καταλήγει άουτ!

66' Πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο! Ωραία προσπάθεια του Ινιέστα, πάσα στον Μέσι, ο Αργεντινός θα σουτάρει, αλλά θα αποκρούσει ο Κασίγιας.

64' Αλλαγή για την Ρεάλ, μέσα ο Ιγκουαΐν, έξω ο Ντι Μαρία.

63' Εκτέλεση φάουλ από τον Μέσι, ο Βίγια πετάγεται και παίρνει την κεφαλιά, η μπάλα θα περάσει άουτ.

62' Κίτρινη κάρτα στον Πέπε για μαρκάρισμα στον Μέσι.

58' Ζεσταίνεται ο Φάμπρεγκας! Η μεγάλη ώρα πλησιάζει…

55' Κίτρινη κάρτα στον Ρονάλντο.

46' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο.

Αλλαγή για τη Ρεάλ Μαδρίτης, στη θέση του Κεντίρα περνάει ο Μαρσέλο.

45'+1' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

45' ΓΚΟΟΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ! Με φανταστικό τακουνάκι, ο Πικέ θα βρει τον Μέσι, ο Αργεντινός θα πλασάρει τον Κασίγιας και θα δώσει εκ νέου το προβάδισμα στους «μπλαουγκράνα», 2-1!

42' Κίτρινη στον Τσάβι, για μαρκάρισμα στον Κοεντράο.

40' Ισορρόπησε η Μπάρτσα, που αρχίζει να ανεβάζει στροφές…

37' Πλασέ του Μέσι, αποκρούει με τα πόδια ο Κασίγιας και κρατάει το 1-1 για τη Ρεάλ!

30' Ρυθμός… τρελός! Όρεξη να έχουμε να γράφουμε φάσεις… Καλύτερη η Ρεάλ μέχρι στιγμής, σε ένα μεγάλο (και πάλι) παιχνίδι!

29' Ξανά κοντά στο γκολ η Ρεάλ! Πλασέ του Εζίλ μέσα από την περιοχή, απέκρουσε ο Βαλντές.

28' Κίτρινη κάρτα στον Κεντίρα, που… κλάδεψε τον Μπουσκέτς.

26' Δοκάρι για τη Ρεάλ! «Κεραυνός» του Ρονάλντο, ο Βαλντές θα βρει την μπάλα όσο πρέπει για να καταλήξει στο δοκάρι!

22' Μεγάλη ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα! Από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ο Πέδρο πάει να «κρεμάσει» τον Κασίγιας, αλλά ο Ισπανός τερματοφύλακας θα βγάλει με το ένα χέρι σε κόρνερ!

20' ΓΚΟΟΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ! Άμεση η απάντηση των φιλοξενούμενων, που ισοφαρίζουν σε 1-1 με τον Ρονάλντο! Μετά από σουτ του Μπενζεμά, ο Πορτογάλος πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας και νίκησε τον Βαλντές. Φωνάζουν για οφσάιντ οι Καταλανοί.

15' ΓΚΟΟΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ! Κόντρα στη -μέχρι τώρα- ροή του αγώνα, οι «μπλαουγκράνα» ανοίγουν το σκορ με τον Ινιέστα! Εξαιρετική πάσα του Μέσι στον Ισπανό μεσοεπιθετικό, πανέμορφο πλασέ του δεύτερου και… 1-0 για τους γηπεδούχους!

1' Με το… καλημέρα, μεγάλη φάση για την Ρεάλ! Σουτ του Ρονάλντο μέσα από την περιοχή και αριστερά, απέκρουσε ο Βαλντές!

1' Ξεκίνησε το παιχνίδι!

Μπαρτσελόνα (Γκουαρντιόλα): Βαλντές, Άλβες, Μασεράνο, Πικέ, Αμπιντάλ, Τσάβι, Μπουσκέτς (85' Κεϊτά), Ινιέστα, Πέδρο (83' Φάμπρεγκας), Μέσι, Βίγια (74' Αντριάνο)

Στον πάγκο: Πίντο, Φοντάς, Τιάγκο Αλκάνταρα, Αλέξις Σάντσες

Ρεάλ Μαδρίτης (Μουρίνιο): Κασίγιας, Ράμος, Κοεντράο, Πέπε, Καρβάλιο, Τσάμπι Αλόνσο, Κεντίρα (45' Μαρσέλο), Ρονάλντο, Ντι Μαρία (64' Ιγκουαΐν), Εζίλ (78' Κακά), Μπενζεμά

Στο πάγκο: Αντάν, Αλμπιόλ, Αρμπελόα, Καγιέχον

Διαιτητής: Νταβίντ Φερνάντες Μπορμπαλάν
Γήπεδο: «Καμπ Νου»