Ας τις κάνει τώρα...

Μπορεί η Εθνική ομάδα μπάσκετ να ηττήθηκε από την Ιταλία με σκορ 82-81, μετά από δύο παρατάσεις, στην τελευταία μέρα του τουρνουά «Ακρόπολις», ωστόσο γνωρίζει καλά ότι αυτές οι ήττες δεν κοστίζουν. Αντίθετα, η ομάδα του Ηλία Ζούρου, έχοντας ακόμα χρόνο να διορθώσει πράγματα, μπορεί να έχει ακόμα και κέρδη από τέτοια ματς εν όψει του Ευρωμπάσκετ της Λιθουανίας που... έρχεται. MVP της διοργάνωσης ο Φώτσης.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε ευκαιρίες να πάρει το ματς, με τους Μπουρούση, Ζήση και Καϊμακόγλου, ωστόσο το καλάθι του Μαντσινέλι, περίπου τέσσερα δευτερόλεπτα πριν το τέλος ήταν καθοριστικό.

Ρεκόρ πόντων με τη γαλανόλευκη για τον Καρδιτσιώτη σέντερ, ενώ MVP της διοργάνωσης αναδείχθηκε ο Φώτσης.

Τα ματς

Σφιχτό το ξεκίνημα της αναμέτρησης, με την Ιταλία, όμως, να έχει μπει καλύτερα στο παρκέ και να διατηρεί το προβάδισμα (6-9), μέχρι και τα μισά της περιόδου. Αυτό οφειλόταν κυρίως στην κακή άμυνα της Εθνικής, καθώς οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν εύκολα το δρόμο προς το καλάθι. Περίπου τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου, ο Φώτσης με τρίποντο έκανε το 9-9, για να «απαντήσει» η ομάδα του Σιμόνε Πιανιτζάνι με ένα σερί 7-0 (9-16). Ο Ζήσης με λέι απ μείωσε προσωρινά σε 11-16, ωστόσο ο Γκαλινάρι, με διαδοχικούς πόντους έκανε το 11-20, που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν από ένα καλάθι (13-22). Ωστόσο στη συνέχεια η Εθνική ομάδα έκανε ένα σερί 6-0, με ισάριθμους πόντους του Μπουρούση (19-22). Οι Ιταλοί σκόραραν ύστερα από περίπου δύο λεπτά με τον Καραρέτο (19-24), όμως και πάλι ο σέντερ της Αρμανι Τζινς Μιλάνο, με τρίποντο, έφερε τη διαφορά στο καλάθι (22-24). Ο Μπαρνιάνι, ένα λεπτό πριν λήξει το πρώτο ημίχρονο έκανε το 24-28, αλλά η ομάδα του Ηλία Ζούρου με ένα σερί 7-0 πήγε προηγούμενη -στα αποδυτήρια- με 31-28.

Στα πρώτα δύο λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες, με τον Μπελινέλι να «σπάει το ρόδι», με μία εύστοχη βολή (31-29). Η «απάντηση», όμως, ήρθε από την Εθνική ομάδα με ένα τρίποντο του Φώτση και ένα καλάθι του Μπουρούση, οι οποίοι πήγαν τη διαφορά στο +7 (36-29). Η συνέχεια, ωστόσο, της Εθνικής δεν ήταν ανάλογη, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να φέρουν το ματς στα ίσα (39-39), κάνοντας ένα επιμέρους σκορ 3-10. Ο Κώστας Κουφός με καλάθι και φάουλ έκανε το 42-39, για να στείλει τη διαφορά στο +6 (45-39) ο Φώτσης από τα 6,75. Τελικά, το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να προηγείται με 47-43.

Η Ιταλία μπήκε πιο δυνατά στο τέταρτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να φέρει τη διαφορά στον πόντο (47-46). Ο Μάικ Μπράμος με μία βολή έκανε το 48-46, ενώ ο Φώτσης και πάλι με τρίποντο έφερε τη διαφορά στο +5 (51-48). Όμως, οι Ιταλοί «έσφιξαν» την άμυνά τους και με πρωταγωνιστή τον Γκαλινάρι έφεραν για άλλη μία φορά το ματς στην ισοπαλία (53-53). Τη λύση για την ομάδα του Ηλία Ζούρου έδωσε ο Μαυροειδής, ο οποίος με πέντε δικούς του πόντους έκανε το 58-53. Τ προβάδισμα αυτό διατηρούσε η ελληνική ομάδα, σχεδόν ένα λεπτό πριν το τέλος του ματς, ωστόσο μία λάθος επίθεση και ένα σερί 4-0 από τους Ιταλούς, το σκορ έγινε 60-59 και ενώ απέμεναν 15 δευτερόλεπτα. Όπως συνηθίζεται σε τέτοιες περιπτώσεις, το ματς οδηγήθηκε στη διαδικασία των βολών. Αρχικά, ο Φώτσης με δύο εύστοχες βολές έκανε το 62-59, ωστόσο ο Μπελινέλι με τρίποντο έκανε το 62-62, που ήταν και το σκορ της κανονικής περιόδου, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην παράταση.

Στην παράταση, η Εθνική ομάδα μπήκε πολύ δυνατά και με ένα σερί 5-0 έκανε το 67-62. Όμως, οι Ιταλοί με «όπλο» την ευστοχία στα τρίποντα έφεραν το ματς στον πόντο (69-68) λίγο πριν το τέλος, ενώ ο Μπελινέλι και πάλι από τα 6,75 έδωσε στην ομάδα του το προβάδισμα (69-71). Η «απάντηση» ήρθε από το Νίκο Ζήση, ο οποίος έκανε το 71-71, που ήταν και το σκορ της πρώτης παράτασης.

Ο Νίκος Ζήσης με τρίποντο, στο ξεκίνημα της δεύτερης παράτασης έκανε το 74-71 για την Εθνική ομάδα, όμως και πάλι οι Ιταλοί βρήκαν τις λύσεις φέρνοντας το ματς στην ισοπαλία (74-74). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το ματς πήγαινε πόντο-πόντο, ενώ στο 78-78, ο Γιάννης Μπουρούσης έκανε νέο ρεκόρ με την φανέλα της Εθνικής. Με δύο βολές του σέντερ της Αρμάνι το σκορ έγινε 81-80, ωστόσο ο Μαντσινέλι με φόλοου, 4,8 δευτερόλεπτα πριν το τέλος έδωσε το προβάδισμα στην Ιταλία (81-82). Στην τελευταία επίθεση του ματς, ο Καϊμακόγλου αστόχησε σε τρίποντο, με το 81-82 να είναι το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 11-20, 31-28, 47-43, 62-62, 71-71, 81-82

Ελλάδα (Ηλίας Ζούρος): Βασιλειάδης 4, Μπουρούσης 26 (7 ριμπάουντ), Ζήσης 14 (6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ξανθόπουλος, Καλάθης 5, Φώτσης 14 (4), Παπανικολάου 2, Σλούκας, Μαυροειδής 5, Κουφός 3, Μπράμος 4 (1), Καϊμακόγλου 4.

Ιταλία (Σιμόνε Πιανιτζάνι): Τσιντσαρίνι, Μπελινέλι 21 (4), Μαντσινέλι 10 (10 ριμπάουντ), Μπαρνιάνι 16 (11 ριμπάουντ), Γκαλινάρι 23 (1), Μαϊστράντζι 3 (1), Βιτάλι, Καραρέτο 4, Κουσίν 2, Ντατόμε, Ρέντσι, Χάκετ 3.