Ειδήσεις

Τελέτοβιτς και... τετέλεσται

Με οδηγό τον Μίρζα Τελέτοβιτς που βρήκε το χέρι του και πέτυχε 14 από τους 23 πόντους του στην τέταρτη περίοδο, η Βοσνία έκανε... σεφτέ στον τρίτο όμιλο του Ευρωμπάσκετ νικώντας το Μαυροβούνιο με 94-86. Άξιοι συμπαραστάτες του φόργουορντ της Κάχα Λαμποράλ οι Ντέντοβιτς, Γκόρντιτς και Βασίλιεβιτς. Ντάσιτς, Πέκοβιτς και Κουκ διασώθηκαν από το άναρχο και ασύνδετο συγκρότημα του Μαυροβουνίου.

Αποστολή στο Αλίτους, Χρήστος Ρομπόλης

Με τον Τελέτοβιτς να αφήνει πίσω του την αστοχία της πρεμιέρας και τον Κικάνοβιτς να αποτελεί ξανά την ευχάριστη έκπληξη, η Βοσνία έδειξε από την αρχή πως η σθεναρή αντίσταση που πρόβαλε στην Ελλάδα μόνο τυχαία δεν ήταν. Χάρη σε ένα σερί 8-0 πέρασε μπροστά με 20-13 και αφότου έκλεισε το δεκάλεπτο με προβάδισμα (25-19), συνέχισε να το αυξάνει φτάνοντας στο 32-19, χάρη στις επιθετικές λύσεις από Γκόρντιτς και Ντέντοβιτς και τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ. Το Μαυροβούνιο αδυνατούσε να αντιδράσει και να βρει λύσεις στο σκοράρισμα, αλλά και στην άμυνα (44-31), μέχρι ο Πέκοβιτς με κάποια προσωπικά καλάθια να φέρει την ομάδα του στο -6, 44-38 για να κλείσει το ημίχρονο με τη Βοσνία προπορευόμενη, 48-41.

Το Μαυροβούνιο κράτησε τη Βοσνία χωρίς πόντο για τριάμισι λεπτά στο τρίτο δεκάλεπτο και με ένα σερί 13-0 πέρασε μπροστά (48-54), αλλά η ομάδα του Σαμπίτ Χάτζιτς αντέδρασε πετυχαίνοντας οκτώ αναπάντητους πόντους κι ανακτώντας το προβάδισμα (56-54). Οι Βόσνιοι έδειξαν διάθεση να ξεφύγουν και πάλι (67-61), αλλά το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με ένα σερί 7-0 και το Μαυροβούνιο μπροστά στο σκορ (67-68). Ο Τελέτοβιτς «ζεστάθηκε» για τα καλά στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου και με έντεκα συνεχείς προσωπικούς πόντους οδήγησε τη Βοσνία στο +5, 80-75, πεντέμισι λεπτά πριν το τέλος. Δύο ακόμη «βόμβες», από Γκόρντιτς και Τελέτοβιτς, ανέβασαν τη διαφορά στους οκτώ για τη Βοσνία (86-78). Πλέον όλα είχαν κριθεί για τη Βοσνία απέναντι στο Μαυροβούνιο που προσπαθούσε μάταια και με... πανικό να πλησιάσει στο σκορ, αλλά δεν απέφυγε την ήττα με 94-86.

Δεκάλεπτα: 25-19, 48-41, 67-68, 94-86.

Βοσνία (Χάτζιτς): Γκόρντιτς 14, Τζάζβιν, Ίκονιτς 9, Μπάβτσιτς, Βασίλιεβιτς 9 (6 ριμπ., 4 ασίστ), Κικάνοβιτς 9, Τελέτοβιτς 23, Ντόμερκαντ 6, Ντέντοβιτς 19 (5 ριμπ., 5 ασίστ), Μπαϊράμοβιτς 5.

Μαυροβούνιο (Ράντονιτς): Βούτσεβιτς 6, Γερέτιν 12, Μπάκιτς, Στσεπάνοβιτς 3, Μπορίσοφ, Μιχαΐλοβιτς, Κουκ 16 (5 ασίστ), Βράνιες, Μπιέλιτσα 6, Ντραγκίτσεβιτς 13, Πέκοβιτς 16 (6 ριμπ.), Ντάσιτς 14 (11 ριμπ., 7 ασίστ).

Διαιτητές: Λαμόνικα (Ιταλία), Σαμπόν (Γαλλία), Λαουριναβίτσιους (Λιθουανία).