Στίβος

Και η σφαίρα θέλει τον Γερμανό της!

Φτιαγμένος για μεγάλα πράγματα ο μικρός! Μόλις στα 21 του χρόνια ο Νταβίντ Στορλ είναι ο νέος Παγκόσμιος Πρωταθλητής στην σφαιροβολία των ανδρών. Ο Γερμανός κέρδισε το αγώνισμα των δυνατών, «κλέβοντας» τη νίκη από τον Ντίλαν Άρμστρονγκ στην τελευταία προσπάθεια!

Φτιαγμένος για μεγάλα πράγματα ο μικρός!

Μόλις στα 21 του χρόνια ο Νταβίντ Στορλ είναι ο νέος Παγκόσμιος Πρωταθλητής στην σφαιροβολία των ανδρών.

Ο Γερμανός κέρδισε το αγώνισμα των δυνατών, «κλέβοντας» τη νίκη από τον Ντίλαν Άρμστρονγκ στην τελευταία προσπάθεια!

Το χάλκινο στον Μίκνεβιτς. Κατώτεροι των προσδοκιών οι Αμερικανοί, οι οποίοι μένουν χωρίς εκπρόσωπο στο βάθρο από το 1991!

Ο Στορλ πήρε το προβάδισμα από τον δεύτερο γύρο, πετυχαίνοντας ατομικό ρεκόρ με βολή στα 21,60! Το έχασε από τον Άρμστρονγκ, ο οποίος στην τέταρτη προσπάθεια τον προσπέρασε με 21,64. όμως δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα και με νέα μεγάλη βολή (21,78) στο φινάλε πέρασε ξανά πρώτος εξασφαλίζοντας το χρυσό μετάλλιο. Στην τρίτη θέση με 21,40 ο Μίκνεβιτς από την Λευκορωσία. Απογοητευτική εμφάνιση από τους Αμερικανούς, οι οποίοι παρότι είχαν τέσσερις εκπροσώπους στον τελικό, δεν θα έχουν κανένα στο βάθρο. Κάτι που σε επίπεδο Παγκοσμίου Πρωταθλήματος συμβαίνει για πρώτη φορά από το 1991!