Στίβος

Πρωτιά για Φάρα

Ο Μο Φάρα κατάφερε να κατακτήσει ένα παγκόσμιο τίτλο στις μεγάλες αποστάσεις. Ο Βρετανός πρωταθλητής, πρωταθλητής Ευρώπης στα 5.000 και 10.000 μέτρα στη Βαρκελώνη και «ασημένιος» στη νοτιοκορεάτικη πόλη στη δεύτερη απόσταση, κατέκτησε την πρώτη θέση στην πρώτη απόσταση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στίβου της Νταεγού, σημειώνοντας χρόνο 13.23.36, τρέχοντας ως κατοστάρης τα τελευταία 200 μέτρα και, έχοντας να αντιμετωπίσει τον Μπέρναρντ Λάγκατ με τους Αιθίοπες και τους Κενυάτες.

Ο Μο Φάρα κατάφερε να κατακτήσει ένα παγκόσμιο τίτλο στις μεγάλες αποστάσεις. Ο Βρετανός πρωταθλητής, πρωταθλητής Ευρώπης στα 5.000 και 10.000 μέτρα στη Βαρκελώνη και «ασημένιος» στη νοτιοκορεάτικη πόλη στη δεύτερη απόσταση, κατέκτησε την πρώτη θέση στην πρώτη απόσταση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στίβου της Νταεγού, σημειώνοντας χρόνο 13.23.36, τρέχοντας ως κατοστάρης τα τελευταία 200 μέτρα και, έχοντας να αντιμετωπίσει τον Μπέρναρντ Λάγκατ με τους Αιθίοπες και τους Κενυάτες, αντέχοντας στην επίθεση του Αμερικανού, παγκόσμιου πρωταθλητή του 2007, που τελικά τερμάτισε δεύτερος με 3.23.64 στα 36 του. Τρίτος ήταν ο Αιθίοπας Ιμάνε Μεργκά με 13.23.78.

Tελικά, όμως, ο τελευταίος ακυρώθηκε, λόγω αντικανονικού τρεξίματος εκτός της εσωτερικής γραμμής. Ετσι, το χάλκινο μετάλλιο πήγε στον τέταρτο, τον συμπατριώτη του Ντέζεν Γκεμπρεμέσκελ, που έκανε χρόνο 13.23.92.