Πορτογαλία

«Σεφτές» με θρίαμβο

Με τον πιο πανηγυρικό τρόπο σημείωσε την πρώτη της νίκη στη φετινή πορτογαλική Superliga η Γκιμαράες. Η φιναλίστ του περυσινού τελικού του Κυπέλλου της ιβηρικής χώρας σάρωσε με 4-1 τη Νασιονάλ μέσα στη Μαδέιρα, σε εξ’ αναβολής αγώνα της δεύτερης αγωνιστικής και έφτασε τους τρεις βαθμούς. Αντίθετα, οι ηττημένοι παρέμειναν στην προτελευταία θέση με ένα βαθμό και δείχνουν πολύ διαφορετική εικόνα, σε σχέση με την περυσινή περίοδο.

Οι νικητές κατάφεραν να εκμεταλλευτούν τις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν και πήραν την άνετη νίκη, χάρη στα τέρματα των Ν’ Ντιαγέ στο 3’, Τοσκάνο στο 33’ και Εντγκαρ στο 58’ και στο 76’. Για τους γηπεδούχους, είχε μειώσει ο Τέλες με αυτογκόλ στο 56’.

Επιμέλεια: Παναγιώτης Βλαχαδάμης