Ειδήσεις

Πρώτη και… καλύτερη

Σε ένα συγκλονιστικό ματς, η Γαλλία κατάφερε να επικρατήσει, στην παράταση, της Σερβίας με 97-96 (κανονική διάρκεια 80-80). Οι Γάλλοι έχοντας σε πολύ καλή ημέρα τον Τόνι Πάρκερ αλλά και τους άλλους δύο ΝΒΑer, Μπατούμ και Νοά, έκαμψαν την αντίσταση των «πλάβι». Κέσελ και Κρστιτς «έλαμψαν» από την ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς.

Τελικά η εκπληκτική εμφάνιση του Μάρκο Κέσελ δεν έφτανε… Ο παίκτης του Ολυμπιακού σημείωσε 25 πόντους και μαζί με τον Κρστιτς είχαν πάρει από το χέρι τους «πλάβι» και τους οδηγούσαν προς τη νίκη. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι μέχρι το τέλος του ματς, όταν εκεί «μίλησαν» τα πολλά λάθη.

Το αντιαθλητικό φάουλ του Τεόντοσιτς πάνω στον Μπατούμ, οι δύο άστοχες βολές του Γάλλου όσο το σκορ ήταν υπέρ των «τρικολόρ» (78-80), το άστοχο σουτ του Ντιαό και δευτερόλεπτα πριν την λήξη η μία στις δύο εύστοχες βολές του Κρστιτς, οδήγησαν το ματς στην παράταση.

Ο Τόνι Πάρκερ, 19 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ευστόχησε στις βολές και έδωσε τη νίκη στους Γάλλους με 97-96.

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 41-43, 64-62, 80-80 Παράταση: 96-97

Σερβία (Ίβκοβιτς): Τεόντοσιτς 11, Τέπιτς 2, Ράσιτς 11, Μάρκοβιτς 3, Σαβάνοβιτς 10, Κέσελ 25, Κρίστιτς 22, Πέροβιτς 4, Μάτσβαν 6, Μπιέλιτσα 2

Γαλλία (Κολέ): Νόα 14, Μπατούμ 18, Σεραφάν 11, Πάρκερ 24, Καουντί 4, Ντιαό 15, Ζελαμπάλ 11.