Ειδήσεις

«Απόλυτη» Γαλλία!

Η φετινή Γαλλία δεν αστειεύεται. Έστω κι αν έκανε τα εύκολα δύσκολα στο τέλος, νίκησε την Τουρκία με 68-64, έφτασε τις έξι νίκες σε ισάριθμα ματς στο Ευρωμπάσκετ, καθώς και τους 6 βαθμούς οδηγώντας την κούρσα στον πέμπτο όμιλο, ενώ ουσιαστικά εξασφάλισε την πρόκριση στα προημιτελικά του Κάουνας. Κορυφαίος σκόρερ των «τρικολόρ» και πάλι ο Τόνι Πάρκερ με 20 πόντους, μοιραίος για την Τουρκία που έφτασε τους τέσσερις βαθμούς ο Κερέμ Τουντσερί.

Αποστολή στο Βίλνιους, Χρήστος Ρομπόλης

Η Τουρκία μπήκε φουριόζα στον αγώνα και με δύο τρίποντα του Ονάν βρέθηκε να προηγείται με 10-2 στα μέσα της πρώτης περιόδου. Οι «τρικολόρ» άργησαν, αλλά πήραν μπρος και έκλεισαν την ψαλίδα της διαφοράς χάρη στον Μπατούμ ολοκληρώνοντας το δεκάλεπτο στο -2 (14-12). Με συνεχή καλάθια του φόργουορντ των Μπλέιζερς, που έφτασε τους 13 πόντους στο ημίχρονο, η Γαλλία πέρασε μπροστά στη δεύτερη περίοδο και πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα τεσσάρων πόντων (27-31). Όλα αυτά παρά το γεγονός ότι ο Πάρκερ ήταν άστοχος (5π. με 2/6 σουτ στο πρώτο μέρος), την ώρα που Τούρκογλου και Ιλιάσοβα είχαν πολύ μικρή συνεισφορά στο παιχνίδι των δευτεραθλητών κόσμου.

Ο σούπερ σταρ των Σπερς ανέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και η ομάδα του Βενσάν Κολέ κατάφερε να ξεφύγει με οκτώ (37-45). Η Τουρκία πλησίασε στους τρεις (44-47), αλλά η Γαλλία με ένα 10-0 στο τελευταίο δίλεπτο της τρίτης περιόδου έθεσε γερά θεμέλια για την έκτη της νίκη στη διοργάνωση φτάνοντας στο +13 (44-57). Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου η διαφορά έφτασε στους 15 (44-59), αλλά οι παίκτες του Ορούν Ενέ δεν κατέθεσαν τα όπλα. Η άμυνα ζώνης δεν τιμωρήθηκε από τα... τούβλα του Πάρκερ και με γκολ-φάουλ του Ιλιάσοβα 45’’ πριν το τέλος, οι γείτονες έφτασαν σε απόσταση βολής (61-63). Ο Τουντσερί αστόχησε σε ελεύθερο τρίποντο με 25’’ να μένουν για τη λήξη του ματς χάνοντας χρυσή ευκαιρία να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του. Ο Πάρκερ με ψυχραιμία από τη γραμμή των βολών έδωσε στην ομάδα του ασφάλεια (61-65), ο Πρέλτζιτς με τρίποντο μείωσε στον πόντο (64-65) και ο Γάλλος γκαρντ με δύο ακόμη βολές έφερε τη διαφορά στο +3 (64-67), πέντε δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Πρέλτζιτς υπέδεσε σε παράβαση πέντε δευτερολέπτων πριν την επαναφορά (!) και ο Πάρκερ με 1/2 βολές υπέγραψε το φινάλε (64-68).

Δεκάλεπτα: 14-12, 27-31, 44-57, 64-68.

Τουρκία (Ορούν Ενέ): Γκιουλέρ, Πρέλτζιτς 11, Ονάν 8, Ιλιάσοβα 10 (10 ριμπ.), Τουντσερί, Σαβάς 6, Ασίκ 10 (11 ριμπ.), Αρσλάν 2, Καντέρ 4, Τούρκογλου 13 (8 ριμπ.).

Γαλλία (Βενσάν Κολέ): Νοά 7, Μπατούμ 13, Σεραφέν 2, Καουντί 8, Πάρκερ 20, Τραορέ 8, Πιετρούς 4, Ντε Κολό, Ντιαό 3, Ζελαμπάλ 3.

Διαιτητές: Φακίνι (Ιταλία), Σέμες (Ισραήλ), Μιχαΐλοφ (Ρωσία).