Ειδήσεις

Τρέχει με… 100 για Κάουνας

Χωρίς να αφήσει πολλά περιθώρια αντίδρασης στη Σερβία, η Λιθουανία επικράτησε με σκορ 100-90 και ξεκίνησε με το «δεξί» στον πέμπτο όμιλο του δευτέρου γύρου του Ευρωμπάσκετ. Η ομάδα του Κεστούτις Κεμζούρα με εξαιρετικά ποσοστά στην επίθεση, ειδικά από τα 6,75 και με πέντε παίκτες να πετυχαίνουν διψήφιο αριθμό πόντων, έφτασε τους πέντε βαθμούς, θέτοντας έτσι σοβαρή υποψηφιότητα για πρόκριση στην τελική φάση, που θα διεξαχθεί στο Κάουνας.

Χωρίς να αφήσει πολλά περιθώρια αντίδρασης στη Σερβία, η Λιθουανία επικράτησε με σκορ 100-90 και ξεκίνησε με το «δεξί» στον πέμπτο όμιλο του δευτέρου γύρου του Ευρωμπάσκετ.

Η ομάδα του Κεστούτις Κεμζούρα με εξαιρετικά ποσοστά στην επίθεση, ειδικά από τα 6,75 και με πέντε παίκτες να πετυχαίνουν διψήφιο αριθμό πόντων, έφτασε τους πέντε βαθμούς, θέτοντας έτσι σοβαρή υποψηφιότητα για πρόκριση στην τελική φάση, που θα διεξαχθεί στο Κάουνας.

Κορυφαίοι για τους Λιθουανούς ήταν οι Καλνιέτις, Πόσιους, Γιανκούνας, Βαλαντσιούνας και Γιασικεβίτσιους, ενώ από τους ηττημένους «πάλευε» μόνος του κάτω από τη ρακέτα ο Νέναντ Κρστιτς.

Με το «καλημέρα» ήθελε να δείξει τις προθέσεις της η Λιθουανία, όπου ο Καλνιέτις έκανε το 0-3 από τα 6,75μ. Ωστόσο, η Σερβία «απάντησε» με ένα σερί 6-0 (6-3), ενώ διατηρούσε το προβάδισμα για τα επόμενα έξι λεπτά (14-11). Σε εκείνο το σημείο, ο Γιασάιτις με τρίποντο έφερε το ματς στα ίσα (14-14), όμως η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς αντέδρασε και κατάφερε να ανακτήσει το προβάδισμα (19-16). Οι «οικοδεσπότες» με ένα νέο σερί 4-0, πέρασαν και πάλι μπροστά στο σκορ (19-20), ενώ το τέλος του δεκαλέπτου τους βρήκε στο +2 (24-26).

Με το ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, ο Τεόντοσιτς από τα 6,75μ. έκανε το 27-26. Όμως, οι Λιθουανοί ανέβασαν «στροφές», πηγαίνοντας στο +5 (30-35), ενώ στα μισά της περιόδου η διαφορά είχε φτάσει ακόμα και στο +9 (34-43). Η ομάδα του Κεστούτις Κεμζούρα, με «όπλο» τα τρίποντα διατηρούσε το προβάδισμα, με τη Σερβία από την άλλη να μην ήταν σε θέση να τη μειώσει. Περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, οι «οικοδεσπότες» βρίσκονταν στο +7 (41-48) και με ένα επιμέρους σκορ 6-3, πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 10 πόντους (44-54).

Με κεκτημένη ταχύτητα από το δεύτερο δεκάλεπτο, η Λιθουανία έκανε ένα σερί 3-0 στο ξεκίνημα, πηγαίνοντας τη διαφορά στο +13 (46-59). Στη συνέχεια, ο Κέσελ με τρίποντο έκανε το 51-61, ενώ αργότερα ο Σαβάνοβιτς πετυχαίνοντας καλάθι και φάουλ, μείωσε στους επτά πόντους (56-63). Όμως, οι τυπικά φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με πρωταγωνιστές τους Γιασικεβίτσιους και Καουκένας κατάφεραν να «κλείσουν» την τρίτη περίοδο και πάλι στο +10 (68-78).

Τον «ξέφρενο» ρυθμό της Λιθουανίας, ήταν αδύνατο να ακολουθήσει η Σερβία και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Οι παίκτες του Κεστούτις Κεμζούρα, αφήνοντας για περίπου τρία λεπτά χωρίς καλάθι τους αντιπάλους, έκαναν το 70-84, με το +14 να είναι η μέγιστη διαφορά μέχρι εκείνη τη στιγμή στην αναμέτρηση. Τρία λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης, οι οικοδεσπότες συντηρούσαν τη διαφορά (81-95). Επειδή όμως, το ματς είχε ήδη κριθεί, άπαντες στη «Siemens Arena» περίμεναν την 100αρα, με τον Βαλαντσιούνας να τους κάνει τη «χάρη» πετυχαίνοντας καλάθι και φάουλ (88-100). Το τελικό 90-100, διαμόρφωσε δευτερόλεπτα πριν ακουστεί η τελευταία κόρνα από τη γραμματεία, ο Κρστιτς.

Τα δεκάλεπτα: 24-26, 44-54, 68-78, 90-100

Σερβία (Ίβκοβιτς): Τεόντοσιτς 16(4), Τέπιτς 12, Ράσιτς 3, Πάουνιτς, Μπιέλιτσα 2, Μάρκοβιτς 2, Κέσελ 6(2), Κρστιτς 21(4 ριμπ.), Πέροβιτς 4, Μάτσβαν 8, Σαβάνοβιτς 16(1), Μαριάνοβιτς

Λιθουανία (Κεμζούρα): Σονγκάιλα 2, Βαλαντσιούνας 15 (5ριμπ.), Γιασικεβίτσιους 14 (2), Καλνιέτις 19 (7 ασ.), Ντελινικάιτις, Καουκένας 8 (5 ασ.), Πότσιους 13 (2), Γιασάιτις 9 (1), Γιανκούνας 13 (1), Λαβρίνοβιτς, Πετραβίτσιους, Γιαβτόκας 4