Γερμανία

«Κανονιά» πριν έρθει η… Άρσεναλ

Την εντός έδρας ήττα με σκορ 2-1 από τη Χέρτα Βερολίνου γνώρισε η Ντόρτμουντ, για την πέμπτη αγωνιστική της Bundesliga, ενόψει της πρεμιέρας της στο Champions League κόντρα στην Άρσεναλ. Οι παίκτες του Γιούργκεν Κλοπ είχαν το μυαλό τους στους «κανονιέρηδες», με αποτέλεσμα οι νεοφώτιστοι να σκοράρουν με τους Ράφαελ (50’), Νιεμάιερ (81’) και τον Λεβαντόφσκι, απλά να μειώνει στο 88ο λεπτό.

Την εντός έδρας ήττα με σκορ 2-1 από τη Χέρτα Βερολίνου γνώρισε η Ντόρτμουντ, για την πέμπτη αγωνιστική της Bundesliga, ενόψει της πρεμιέρας της στο Champions League κόντρα στην Άρσεναλ.

Οι παίκτες του Γιούργκεν Κλοπ είχαν το μυαλό τους στους «κανονιέρηδες», με αποτέλεσμα οι νεοφώτιστοι να σκοράρουν με τους Ράφαελ (50’), Νιεμάιερ (81’) και τον Λεβαντόφσκι, απλά να μειώνει στο 88ο λεπτό.

Ακραία… καιρικά φαινόμενα πάνω από το «Αλιάνζ Αρίνα», με τα γκολ να πέφτουν «βροχή», καθώς η Μπάγερν Μονάχου συνέτριψε με 7-0 τη Φράιμπουργκ. Τέσσερα γκολ σημείωσε για τους Βαυαρούς ο Γκόμες (8’, 52’, 55’, 71’), δύο ο Ριμπερί (26’, 41’) και το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε ο Πέτερσεν ακριβώς με τη συμπλήρωση των 90 λεπτών.

Σε «υγιεινό περίπατο» μετέτρεψε η Χόφενχαϊμ, την εκτός έδρας αναμέτρηση κόντρα στη Μάιντς, την οποία «φιλοδώρησε» με τέσσερα τέρματα. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Φιρμίνο στο 16’, με τον Μπάμπελ να σκοράρει –αργότερα- δύο φορές. Αρχικά με πέναλτι, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου και στη συνέχεια στο 74’. Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε με αυτογκόλ, ο Νοβέσκι στο 85ο λεπτό.

Χωρίς να πιεστεί ιδιαίτερα, η Στουτγκάρδη επικράτησε, εντός έδρας, με 3-0 του Ανόβερου, με τέρματα των Οκαζάκι (9’), Κουζμάνοβιτς (79’) και Τάσκι (86’). Τέλος, η Γκλάντμπαχ νίκησε με 1-0 την Καϊζερσλάουτερν, χάρη σε γκολ που σημείωσε ο Αράνγκο στο 58ο λεπτό.