Ειδήσεις

FYR-ομαδόν!

Μόνο τυχαία αποδεικνύεται πως δεν είναι η πορεία της FYROM στο Ευρωμπάσκετ. Οι Σκοπιανοί νίκησαν με 68-59 την αποκαρδιωτική Σλοβενία και με νίκη επί της Ρωσίας τη Δευτέρα εξασφαλίζουν την πρωτιά στον έκτο όμιλο. Απομακρύνεται ο στόχος της πρώτης θέσης για την Ελλάδα. ΜακΚάλεμπ και Ιλιέφσκι οι κορυφαίοι των νικητών με 19 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Αποστολή στο Βίλνιους, Χρήστος Ρομπόλης

Με... φόρα από την απρόσμενα καλή πορεία της ως τώρα στη διοργάνωση μπήκε στον αγώνα η ΠΓΔΜ και πέτυχε τους πρώτους επτά πόντους του αγώνα. Παρά τις προσπάθειες του Γκ. Ντράγκιτς, που σκόραρε αποκλειστικά για τη Σλοβενία στα πρώτα εννέα λεπτά του ματς, η ομάδα των Σκοπίων έφτασε σε διψήφια διαφορά, 19-9. Η είσοδος του Λάκοβιτς βοήθησε το συγκρότημα του Μπόζινταρ Μάλκοβιτς να πλησιάσει στους τρεις, για να ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο με 20-16. Η δεύτερη περίοδος άρχισε με ένα 6-0 της Σλοβενίας, που της έδωσε το πρώτο προβάδισμα στο ματς (20-22), όμως Λάκοβιτς και Γκ. Ντράγκιτς έφτασαν γρήγορα τα τρία φάουλ και ο ΜακΚάλεμπ βρήκε την ευκαιρία να... αλωνίσει οδηγώντας ξανά την ΠΓΔΜ στο +10, 39-29, λίγο πριν το ημίχρονο (39-31).

Μία τεχνική ποινή στον Άντιτς επέτρεψε στη Σλοβενία να πλησιάσει στους τέσσερις (41-37) με την έναρξη του δευτέρου μέρους, αλλά οι Σκοπιανοί αντέδρασαν υποδειγματικά και με ηγέτη τον Ιλιέφσκι προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +12, 49-39. Ένα γρήγορο 5-0 έδωσε ανάσα στη Σλοβενία (49-42). Και πάλι όμως η ΠΓΔΜ είχε την απάντηση, καθώς με τρίποντο του ΜακΚάλεμπ «τιμώρησε» τη ζώνη του Μάλκοβιτς και έκλεισε το δεκάλεπτο με... παράσταση νίκης, 54-42. Η διαφορά είχε αυξητικές τάσεις και στην τέταρτη περίοδο αγγίζοντας τους 17 (61-44). Η απέλπιδα προσπάθεια της Σλοβενίας να επιστρέψει στο ματς απέφερε τη μείωση σε 63-57, 78 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Το τρίποντο του Στογιανόφσκι, όμως, έβαλε ταφόπλακα στα σλοβενικά όνειρα για ανατροπή και το ματς τελείωσε με την ΠΓΔΜ νικήτρια με 68-59.

Τα Σκόπια με νίκη επί της Ρωσίας τη Δευτέρα εξασφαλίζουν σίγουρα την πρώτη θέση στον έκτο όμιλο, ενώ η Σλοβενία δίνει πλέον ματς πρόκρισης με τη Φινλανδία για την τέταρτη θέση.

Δεκάλεπτα: 20-16, 39-31, 54-42, 68-59.

Σκόπια (Μάριν Ντοκουζόφσκι): Σλόκαρ 2, Λάκοβιτς 9, Ρούπνικ, Όζμπολτ, Σμόντις 2, Ούντριχ 5, Μούριτς 5, Γκ. Ντράγκιτς 20 (5 ριμπ., 6 λάθη), Γιαγκόντνικ 2, Ζ. Ντράγκιτς 4 (7 ριμπ.), Μπέγκιτς 6 (7 ριμπ.), Λόρμπεκ 4.

Σλοβενία (Μπόζινταρ Μάλκοβιτς): Ιλιέφσκι 14 (5 ασίστ, 4 ριμπ.), Σοκόλοφ, ΜακΚάλεμπ 19 (4 ριμπ., 4 ασίστ), Β. Στογιανόφσκι 11, Ντ. Στογιανόφσκι 3, Γκετσέφσκι 8, Άντιτς (6 ριμπ.), Τσεκόφσκι 7, Σαμαρτζίσκι 6.

Διαιτητές: Πέρεθ (Ισπανία), Σαμπόν (Γαλλία), Μπιριτσίκ (Τουρκία).