Ισπανία

Μπάρτσα… πιάσε με! (video)

Σιγά μην άφηνε την ευκαιρία να πάει χαμένη! Η Ρεάλ Μαδρίτης έδωσε, μεν… δικαιώματα στη Χετάφε, στο «Μπερναμπέου», αλλά απέδειξε ότι φέτος δεν θα λέει «όχι» στα… δώρα της Μπαρτσελόνα! Η «βασίλισσα» επικράτησε 4-2 της συμπολίτισσάς της, εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την των Καταλανών στο Σαν Σεμπαστιάν και τους… προκαλεί, πλέον, να την πιάσουν στην κορυφή της Πριμέρα!

Σιγά μην άφηνε την ευκαιρία να πάει χαμένη!

Η Ρεάλ Μαδρίτης έδωσε, μεν… δικαιώματα στη Χετάφε, στο «Μπερναμπέου», αλλά απέδειξε ότι φέτος δεν θα λέει «όχι» στα… δώρα της Μπαρτσελόνα!

Η «βασίλισσα» επικράτησε 4-2 της συμπολίτισσάς της, εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την «γκέλα» των Καταλανών στο Σαν Σεμπαστιάν και τους… προκαλεί, πλέον, να την πιάσουν στην κορυφή της Πριμέρα!

Οι γηπεδούχοι έκαναν το «δύο στα δύο» και έφτασαν τους έξι βαθμούς, δύο περισσότερους από τους «μπλαουγκράνα».

Ο Καρίμ Μπενζεμά άνοιξε (13') και έκλεισε (69') το σκορ και ουσιαστικά… έσπρωξε την ομάδα του στη νίκη! Μαζί, βέβαια, με τον Κριστιάνο Ρονάλντο. Ο Πορτογάλος «σέρβιρε» στον Γάλλο το 3-1, ενώ, δέκα λεπτά νωρίτερα, είχε δώσει το προβάδισμα (2-1) στους «μερένχες». Κάπως έτσι -και με το τέρμα του Ιγκουαΐν στο (87')- έμεινε ανολοκλήρωτη η εξαιρετική προσπάθεια των φιλοξενούμενων, που με τον εντυπωσιακό Μικού ισοφάρισαν σε 1-1 (ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου) και μείωσαν σε 3-2, αλλά μέχρι εκεί. Αξίζει να σημειωθεί ότι, στο 84' αποβλήθηκε από τον πάγκο της Χετάφε… ο τεχνικός της, Λουίς Γκαρθία, για διαμαρτυρία.