Ειδήσεις

F(Y)ROM Μόνια… with love

Με ένα τρίποντο του Σεργκέι Μόνια στο τελευταίο δευτερόλεπτο, η Ρωσία επικράτησε της ΠΓΔΜ με σκορ 63-61 και κατέλαβε την πρώτη θέση του έκτου ομίλου του, μένοντας η μόνη αήττητη ομάδα της διοργάνωσης. Οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ τα βρήκαν «σκούρα» απέναντι στους Σκοπιανούς, οι οποίοι κρατούσαν στα χέρια τους τη νίκη, μέχρι που ο γκαρντ της Χίμκι σημείωσε το buzzer beater. Αρνητικός πρωταγωνιστής ο Αντρέι Κιριλένκο που τελείωσε το ματς με μόλις δύο πόντους.

Με ένα τρίποντο του Σεργκέι Μόνια στο τελευταίο δευτερόλεπτο, η Ρωσία επικράτησε της ΠΓΔΜ με σκορ 63-61 και κατέλαβε την πρώτη θέση του έκτου ομίλου του, μένοντας η μόνη αήττητη ομάδα της διοργάνωσης.

Οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ τα βρήκαν «σκούρα» απέναντι στους Σκοπιανούς, οι οποίοι κρατούσαν στα χέρια τους τη νίκη, μέχρι που ο γκαρντ της Χίμκι σημείωσε το buzzer beater.

Αρνητικός πρωταγωνιστής ο Αντρέι Κιριλένκο που τελείωσε το ματς με μόλις δύο πόντους.

Μπορεί ο Μόνια να σημείωσε το πιο καθοριστικό καλάθι της αναμέτρησης, όμως κορυφαίος για την ομάδα της Ρωσίας ήταν ο Σβεντ με 14 πόντους, με τον Φριτζόν να προσθέτει άλλους 11. Από τους ηττημένους, ο Μπο ΜακΚάλεμπ τελείωσε το ματς με 16 πόντους, ενώ ο Πέρο Άντιτς, 15 με 10 ριμπάουντ.

Έτσι, η Ρωσία στα προημιτελικά θα αντιμετωπίσει τη Σερβία, με τη δεύτερη ΠΔΓΜ να τίθεται αντιμέτωπη με τη Λιθουανία.

«Φορτσάτη» μπήκε στην αναμέτρηση η ΠΓΔΜ, η οποία ξεκίνησε με ένα σερί 8-0. Η Ρωσία στα επόμενα δύο λεπτά μείωσε (6-10), με τους τυπικά φιλοξενούμενους να διατηρούν το προβάδισμα μέχρι και το 8-11, όπου ο Φριτζόν με τρίποντο έφερε το ματς στα ίσα (11-11). Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, ο Αντόνοφ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ (15-13). Όμως, η ΠΓΔΜ με πρωταγωνιστή τον Πέρο Άντιτς έκανε το 17-20, για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 19-20, με δύο βολές του Σβεντ.

Ο ΜακΚάλεμπ με δίποντο έφερε την ομάδα του στο +3 (19-22). Ωστόσο ο Φριτζόν –και πάλι- με τρίποντο έφερε το ματς στα ίσα (22-22), ενώ ο Χριάπα έκανε το 24-22. Στη συνέχεια, η Ρωσία «έσφιξε» την άμυνά της, με αποτέλεσμα να φτάσει στο +5 (28-23). Ο Βοροντσέβιτς διεύρυνε και άλλο το προβάδισμα των Ρώσων, όμως, η ΠΓΔΜ με ένα σερί 5-0 έκανε το 30-28. Ένα λεπτό πριν το τέλος της περιόδου, ο Φριτζόν από τα 6,75 πήγε τη Ρωσία στο +6 (37-31), για να διαμορφώσει το 37-34, με τον ίδιο τρόπο ο Στογιανόφκσι.

Αρκετά άστοχες ήταν και οι δύο ομάδες με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Σαμαρτζίσκι να «σπάει τον πάγο», έπειτα από δύο λεπτά (37-35). Η Ρωσία δεν μπήκε με την απαιτούμενη σοβαρότητα στο τρίτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα ο Πέρο Άντιτς, από τα 6,75, να δώσει ακόμα και το προβάδισμα στην ΠΓΔΜ (39-40). Από εκείνο το σημείο, το σκορ εναλλασσόταν συνεχώς, με τη Ρωσία να έχει το προβάδισμα στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (51-49).

Οι Μόνια και Σβεντ έδωσαν «αέρα» έξι πόντων στη Ρωσία (55-49), με το ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου. Για λογαριασμό της ΠΓΔΜ, μείωσε –προσωρινά- ο ΜακΚάλεμπ (55-51), με τους παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ να φτάνουν στο +7 (58-51). Τα επόμενα δύο λεπτά καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να σημειώσει κάποιο καλάθι. Όμως, οι Στογιανόφσκι και Ιλιέφσκι με τα δύο τρίποντα που πέτυχαν, έκαναν το σκορ 58-57, «βάζοντας φωτιά» στην αναμέτρηση. Ο Χριάπα, δύο λεπτά πριν το τέλος έκανε το 60-59, αλλά ο ΜακΚάλεμπ, περίπου στα 40 δευτερόλεπτα έδωσε το προβάδισμα στην ΠΓΔΜ (60-61). Στα 33 δευτερόλεπτα ο Μπίκοφ έκανε λάθος πάσα, ωστόσο οι τυπικά φιλοξενούμενοι απέτυχαν να σκοράρουν. Η τελευταία κατοχή ήταν για την ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ, με τον Μόνια σημειώνει ένα απίστευτο buzzer beater (κυριολεκτικά στο τελευταίο δευτερόλεπτο) και να διαμορφώνει το τελικό 63-61.

Τα δεκάλεπτο: 19-20, 37-34, 51-49, 63-61

Ρωσία (Μπλατ): Βοροντσέβιτς 4, Μοζγκόφ 8, Μπίκοφ 8, Φριτζόν 11(3), Σβεντ 14, Κριάπα 4, Αντόνοφ 4, Μόνια 8(2), Κχοστόφ, Πονκρασόφ, Κιριλένκο 2.

Σκόπια (Ντοκουζόφσκι): Ιλιέφσκι 6(1), Σοκόλοφ, ΜακΚάλεμπ 16(1), Β. Στογιανόφσκι 6(2), Ντ. Στογιανόφσκι 3, Άντιτς 15(3), Τσεκόφσκι 6(2), Σαμαρτζίσκι 9.