Europa League

1ος όμιλος: «Βόλτα» στην Ιρλανδία η Ρούμπιν

Χωρίς να ανεβάσει… στροφές και να κουραστεί ιδιαίτερα, η Ρούμπιν Καζάν μπήκε με το δεξί στον πρώτο όμιλο του Europa League, στον οποίο συμμετέχει και ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας με σκορ 3-0 της Σάμροκ Ρόβερς στην Ιρλανδία. Μάρτινες, Νομπόα και Καραντενίζ οι σκόρερ για τους Ρώσους που «έπιασαν» κορυφή στην βαθμολογία του ομίλου.

Πριν την σέντρα του αγώνα η ομάδα του Καζάν ήταν το ξεκάθαρο φαβορί για τη νίκη και επιβεβαίωσαν τον τίτλο τους με το «καλημέρα». Μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης ο Μάρτινς άνοιξε το σκορ μετά από ωραία συνεργασία με τον Καραντενίζ. Μάλιστα, στο 36ο λεπτό του αγώνα – την ώρα που ο Λίνο στην Τούμπα στο άλλο ματς του ομίλου έχασε πέναλτι κόντρα στην Τότεναμ - η Ρούμπιν είχε την ευκαιρία να πετύχει και το δεύτερο τέρμα αλλά ο Βαλντές νικήθηκε από τον Τόμσον σε εκτέλεση πέναλτι.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ρούμπιν μπήκε με διάθεση να τελειώσει ότι άφησε… μισό στο πρώτο. Στο 50ο λεπτό ο Νομπόα και δέκα λεπτά αργότερα ο Καραντενίζ, έκαναν το σκορ 3-0 και «καθάρισαν» για τους Ρώσους τη νίκη.

Η Σάμροκ έχασε την μοναδική ευκαιρία να μειώσει στο ματς καθώς στο 64΄ ο Ο’ Ντόνελ δεν κατάφερε να νικήσει τον Ριζίκοφ από τα έντεκα βήματα και έτσι το 3-0 υπέρ της Ρούμπιν έμεινε μέχρι το φινάλε.