Ισπανία

Στάση… Μεστάγια! (video)

Είχε την ευκαιρία να πάρει… κεφάλι τριών βαθμών στην μεταξύ τους κόντρα. Κι όμως! Η Μπαρτσελόνα δεν κατάφερε να εκμεταλλευθεί την «λευκή ισοπαλία» της Ρεάλ Μαδρίτης με την Σανταντέρ. Ήρθε ισόπαλη 2-2 με την Βαλένθια στο «Μεστάγια», βρέθηκε με έναν βαθμό περισσότερο από την αιώνια αντίπαλό της, αλλά θυμήθηκε ότι για να «περάσει» από το γήπεδο «νυχτερίδων» πρέπει να… ματώσει.

Εκτός της περσινής σεζόν η Μπαρτσελόνα δεν έχει μπορέσει να φύγει κερδισμένη με τρεις βαθμούς από το Μεστάγια τα τελευταία χρόνια. Αμέσως επόμενη νίκη μετά από το περσινό 1-0, είναι το 2007 με 3-0 και αμέσως επόμενη το 2005 με 2-0 υπολογίζοντας μόνο παιχνίδια πρωταθλήματος.

Και την Τετάρτη το βράδυ για να πάρει την ισοπαλία η αλήθεια είναι ότι δυσκολεύτηκε αρκετά. Έπρεπε να περιμένει μέχρι το 77ο λεπτό, τον Φάμπρεγας να σκοράρει και να διαμορφώσει το τελικό 2-2.

Ευκαιρίες μέχρι τότε φυσικά και είχε όπως όταν ένα σουτ του Μασεράνο τράνταξε το δοκάρι του Γκουαϊτα. Παρόλα αυτά δεν μπορούσε να σκοράρει για να ισοφαρίσει.

Η Βαλένθια είχε καταφέρει να αρχίσει αρκετά καλά το παιχνίδι. Ήταν και λίγο τυχερή αφού προηγήθηκε με αυτογκολ του Αμπιντάλ στο 12ο λεπτό. Η Καταλανοί απάντησαν γρήγορα. Στο 14ο λεπτό ο Πέδρο έκανε το 1-1. Την στιγμή όμως που όλοι πίστευαν ότι η Μπαρτσελόνα να γύριζε τούμπα το παιχνίδι, ήρθε ο Πάμπλο Ερνάντεθ. Στο 23ο λεπτό έστειλε για δεύτερη φορά την μπάλα στα δίχτυα του Βαλντές.
Στο 2ο ημίχρονο η Μπαρτσελόνα προσπάθησε, πίεσε, κινδύνεψε και κάποιες φορές από την Βαλένθια αλλά για να δικαιωθεί έπρεπε να περιμένει μέχρι το 77ο λεπτό και το γκολ του Φάμπρεγας.