Δεν ήταν για τα «δόντια» του!

Με βαριά ήττα 87-62 από την Εφές Αναντολού αποχαιρέτησε ο Ολυμπιακός το τουρνουά «Two Nations Cup». Οι «ερυθρόλευκοι» μία μέρα μετά την νίκη και την καλή εμφάνιση κόντρα στην Φενέρμπαχτσε, άντεξαν μόλις ένα δεκάλεπτο κόντρα στην πανίσχυρη φέτος Εφές η οποία στην συνέχεια επέβαλε τον ρυθμό της και έδειξε στον Ντούσαν Ίβκοβιτς και τους παίκτες του ότι ακόμα χρειάζονται σημαντική βελτίωση σε άμυνα και επίθεση.

Οι Πειραιώτες μπήκαν καλά στο παιχνίδι και με τον Γκετσεβίτσιους κυρίως να δίνει λύσεις πίσω από τα 6.75μ, ήταν ανταγωνιστικοί στο ξεκίνημα. Η Εφές είχε καλές επιλογές στην επίθεση, αποπροσανατόλισε εντελώς την ελληνική ομάδα και έκλεισε την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 24-23.

Ο εκρηκτικός Κίνσεϊ, πλαισιωμένος από την εξαιρετική περιφερειακή γραμμή της Εφές, έκανε την μεγάλη ζημιά στον Ολυμπιακό που έχασε την συγκέντρωσή του και αμυντικά παρουσίασε μεγάλα προβλήματα. Η διαφορά υπέρ της τουρκικής ομάδας μεγάλωνε συνεχώς για να φτάσουν στο 47-32 του πρώτου ημιχρόνου.

Στην συνέχεια ο Ολυμπιακός με κακές επιθετικές επιλογές και φανερά ανέτοιμη άμυνα, έδωσε την ευκαιρία στην Εφές να επιβάλει πλήρως τον ρυθμό της και με «μπροστάρη» τον Ιλιασόβα να δώσει μεγάλες διαστάσεις στην νίκη της. Ο Ίβκοβιτς ωρυόταν για τις άμυνες των παικτών του που ήταν εμφανές κόντρα σε μία τόσο δυνατή ομάδα ότι ακόμα ψάχνονται…

Το τελικό 87-62 έβγαλε στην επιφάνεια τα προβλήματα των Πειραιωτών που αποχαιρέτησαν το τουρνουά με μία νίκη και μία ήττα και πολλές σημειώσεις στο μπλοκάκι του τεχνικού τους επιτελείου.

Δεκάλεπτα: 24-23, 47-32, 72-49, 87-62

ΕΦΕΣ (Σαρίτσα): Μπαλμπάι 2, Ιλιέφσκι 3 (1), Κίνσει 18, Τουντσερί 5 (1), Ακιόλ 8 (2), Μπατίστα 6, Βούγιασιτς 7 (2), Σαβάνοβιτς 10 (2), Ιλιασόβα 11 (1), Κούγκο 6, Γκιουλέρ 7 (1), Μπάρατς 4.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ίβκοβιτς): Χάινς 11, Λούκας 3, Άντιτς 8 (1), Σπανούλης 3 (1), Χάουαρντ 7 (1), Παπαδόπουλος 4, Γκετσεβίτσιους 9 (3), Γλυνιαδάκης 6, Πρίντεζης 6, Παπανικολάου, Σλούκας 5 (1), Κατσίβελής.