Euro 2024

Τεσσάρα η Αργεντινή, χατ τρικ ο Ιγκουαΐν (video)

Με το… δεξί μπήκε η Αργεντινή στην προκριματική φάση του Μουντιάλ 2014 για τη ζώνη της Λατινικής Αμερικής, αφού επικράτησε 4-1 της Χιλής στο Μπουένος Άιρες. Σε εξαιρετική βραδιά βρέθηκε ο Γκονσάλο Ιγκουαΐν, ο οποίος σημείωσε χατ τρικ (8’, 52’ και 63’). Επίσης, το ένα από τα τέσσερα γκολ των Αργεντινών πέτυχε ο Λιονέλ Μέσι στο 26ο λεπτό της αναμέτρησης.

Το Περού του Σέρχιο Μαρκαριάν πέτυχε την πρώτη νίκη στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, το οποίο σε τρία χρόνια θα γίνει στη Βραζιλία. Συγκεκριμένα, οι Περουβιανοί νίκησαν 2-0 την Παραγουάη χάρη σε δύο γκολ του Γκερέρο.

Τέσσερα γκολ πέτυχε και η Ουρουγουάη, η οποία επικράτησε 4-2 της Βολιβίας. Τα τέρματα της συγκεκριμένης αναμέτρησης σημείωσαν ο Σουάρες 4’, ο Λουγκάνο στο 26’ και στο 72’ και ο Καβάνι στο 35’. Από την πλευρά των φιλοξενούμενων σκόραραν ο Καρντόσο στο 18’ και ο Μάρτινς στο 86’ από τα έντεκα βήματα.

Τέλος, το Εκουαδόρ νίκησε 2-0 τη Βενεζουέλα με τα γκολ που πέτυχαν ο Αγιοβί στο 15ο λεπτό της αναμέτρησης και ο Μπενίτες στο 28’.