F1

Νάτος, νάτος ο πρωταθλητής!

Ναι κυρίες και κύριοι ο Σεμπάστιαν Φέτελ είναι ο Παγκόσμιος πρωταθλητής της σεζόν 2011 στο πρωτάθλημα της Φόρμουλα 1. Ο Γερμανός πιλότος μπορεί να τερμάτισε στην τρίτη θέση στη Σουζούκα, ωστόσο πανηγύρισε τον δεύτερο συνεχόμενο Παγκόσμιο τίτλο του!

Ο πιλότος της Red Bull υπερασπίστηκε με τον καλύτερο τρόπο τον τίτλο του, τη φετινή σεζόν. Εκκίνησε 12 φορές από την πολ ποζίσιον, πήρε τη νίκη εννιά φορές, ενώ είχε 14 συμμετοχές στο βάθρο. Το αποτέλεσμα; Να στεφθεί Παγκόσμιος Πρωταθλητής με 324 βαθμούς, τέσσερα γκραν πρι, πριν το τέλος της σεζόν.

Στην πίστα της Σουζούκας και στη σκιά του Φέτελ, ο Τζένσον Μπάτον πήρε την καρό σημαία, την πρώτη του στην Ιαπωνία, με τον Φερνάντο Αλόνσο να ανεβαίνει στο δεύτερο σκαλί του βάθρου. Η εν λόγω κατάταξη βάζει φωτιά στη δεύτερη θέση του πρωταθλήματος που ακόμη παραμένει ανοιχτή.

Ο Σεμπάστιαν Φέτελ για πρώτη φορά φέτος ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου. Ο Γερμανός μπορεί να εκκίνησε από την πρώτη θέση, ωστόσο ο Μπάτον κατάφερε να τον προσπεράσει στον 20ο γύρο, βγαίνοντας από τα πιτ.

Από την τέταρτη θέση ο Μαρκ Γουέμπερ είδε την καρό σημαία έχοντας πίσω του, τον Λιούις Χάμιλτον. Ο Βρετανός και στη Σουζούκα είχε τις… κοκορομαχίες του με τον Φελίπε Μάσα, χωρίς ωστόσο οι αγωνοδίκες να τιμωρήσουν κάποιον από τους δύο.

Ο τοπικός ήρωας, Καμουί Κομπαγιάσι, δεν κατάφερε να μπει στη βαθμολογούμενη δεκάδα, κάτι που πέτυχε ο Νίκο Ρόσμπεργκ, ο οποίος είχε εκκινήσει από την τελευταία θέση.

Τα ελαστικά έπαιξαν το ρόλο τους στην Σουζούκα με τους πιλότους να κάνουν τουλάχιστον τρία πιτ στοπ.