Μία και να… καίει!

Σπουδαία πρόκριση σε ένα μεγάλο ματς πήρε η Καβάλα που επικράτησε του Ηλυσιακού στο κλειστό της Καλαμίτσας για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας. Οι γηπεδούχοι που βρίσκονταν πίσω σε όλη τη διάρκεια του ματς κρατούσαν στα τελευταία δευτερόλεπτα την τύχη τους στα χέρια τους. Ο Καραποστόλου σηκώθηκε στην εκπνοή, ευστόχησε και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του για πρώτη φορά (77-76) η οποία όμως αποδείχθηκε αρκετή!

Τον Παναθηναϊκό θα βρει μπροστά του ο σύλλογος της Μακεδονίας στα ημιτελικά καθώς την Τρίτη οι "πράσινοι" συνέτριψαν το Μαρούσι με 93-61.

Εντυπωσιακό ξεκίνημα έκανε ο Ηλυσιακός. Οι παίκτες του Κώστα Φλεβαράκη μπήκαν ζεστοί στο γήπεδο, επέβαλαν το ρυθμό τους και προηγήθηκαν ακόμα και με 12 πόντους. Η Καβάλα απάντησε και με επιμέρους 13-5 μείωσε στο καλάθι (15-17) τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Οι γηπεδούχοι διατηρήθηκαν κοντά στο σκορ ωστόσο δεν κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με το πρώτο δεκάλεπτο να βρίσκει μπροστά τους Ιλισιώτες με 25-28.

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη αν και δεν μπόρεσε να πάρει προβάδισμα ούτε στη δεύτερη περίοδο κρατήθηκε στο ματς με το τρίποντο και τα δύο δίποντα του Καραποστόλου να δίνουν ώθηση στο μακεδονικό σύλλογο. Μάλιστα λίγο πριν το ημίχρονο η Καβάλα μείωσε στον πόντο (41-42) ωστόσο οι δύο εύστοχες βολές του Τόμπσον ξανάδωσαν πλεονέκτημα τριών πόντων στους «κιτρινόμαυρους». Ο Τέιλορ επιδίωξε στα τελευταία δευτερόλεπτα να ισοφαρίσει από τα 6,75μ. αλλά δεν τα κατάφερε με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια με σκορ 41-4.

Με σκαμπανεβάσματα στην απόδοση των δύο ομάδων ξεκίνησε το δεύτερο μέρος στο κλειστό της Καλαμίτσας. Ο Ηλυσιακός εξακολουθούσε να έχει το πάνω χέρι όμως η Καβάλα τον καταδίωκε κρατώντας αμείωτο το ενδιαφέρον των 400 περίπου φιλάθλων που βρίσκονταν στο γήπεδο. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο +5 (56-61) πριν την ολοκλήρωση των 30’ ωστόσο ο Σύμτσακ ήταν εύστοχος από την βολή των ελευθέρων βολών και μείωσε σε 58-61.

Οι Ιλισιώτες οδηγούσαν το ματς έστω και με ισχνή διαφορά που δεν τους επέτρεπε να εφησυχάσουν. Περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος οι «κιτρινόμαυροι» βρέθηκαν στο +5 (65-70) όμως με επιμέρους 7-2 οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 72-72. Ο Τόμπσον αστόχησε 20’’ πριν τη λήξη κι ενώ το σκορ ήταν στο 75-76. Ο Γιοβάνοβιτς μάζεψε το ριμπάουντ, οι φιλοξενούμενοι ροκάνισαν το χρόνο με τον Καραποστόλου να παίρνει το τελευταίο σουτ να ευστοχεί και να χαρίζει στην ομάδα του μία σπουδαία νίκη!

Τα δεκάλεπτα: 25-28, 41-44, 58-61, 77-76

Kαβάλα (Πρίφτης): Πάσαλιτς 13(3), Γιοβάνβοιτς 8, Τέιλορ 13, Στεφανιοδης 2, Καραθανασης 2, Κοστόφ 6(1), Καραποστόλου 14(2), Σίμτσακ 11, Ο' Μπράιαντ 7.

Ηλυσιακός (Φλεβαράκης): Τόντιτς 23(3), Χατζής 11(1), Αποστολίδης 6(1), Τζόνσον 14(1), Τόμπσον 13(1), Χολ 6, Κασελάκης 2, Γαλιώτος 1.