Europa League

Αφήνιασε όταν έμεινε με δέκα!

Όχι μόνο δεν «μάσησε» όταν έμεινε με δέκα η Μέταλιστ, αλλά σημειώνοντας τρία ακόμη γκολ, έφτασε σε μεγάλη εκτός έδρας νίκη με σκορ 4-1 κόντρα στη Μάλμε. Στην κορυφή του 7ου ομίλου του Europa League οι Ουκρανοί, εκμεταλλευόμενοι την ισοπαλία 2-2 στο ματς της Άλκμααρ με την Αούστρια.

Συνήθως όταν μια ομάδα μένει με παίκτη λιγότερο και μάλιστα από το 37’, αρχίζει να ψάχνει δικαιολογίες για όσα… κακά ακολουθήσουν. Όχι όμως και η Μέταλιστ. Οι Ουκρανοί βρέθηκαν πίσω στο σκορ από τη Μάλμε από τέρμα του Χάμαντ στο 22’, όμως δέκα λεπτά αργότερα ο Κριστάλδο ισοφάρισε. Θεωρώντας πως είχε κάνει το χρέος του, ο σκόρερ πέντε λεπτά μετά αποβλήθηκε και τότε συνέβη το απίστευτο. Δεν ξέρουμε αν μετά το τέλος της αναμέτρησης ο τεχνικός των Σουηδών τόλμησε να πει κάτι αντίστοιχο με το θεϊκό του Βασίλη Δανιήλ (αποσυντονιστήκαμε όταν ο αντίπαλος έμεινε με δέκα), πάντως αυτό φάνηκε στο γήπεδο.

Αφηνιασμένοι οι Ουκρανοί, πέτυχαν ακόμη τρία γκολ (45’ Φινίνιο, 57’ Έντμαρ, 73’ Ντέβιτς) κι έτσι ανέβηκαν στην κορυφή του 7ου ομίλου.

Στο άλλο ματς η Αούστρια Βιέννης έφτασε μια ανάσα από τη μεγάλη έκπληξη κόντρα στην Άλκμααρ. Οι Αυστριακοί κατάφεραν να προηγηθούν 2-0 με αυτογκόλ του Μαρσέλις και τέρμα του Γκόρντον κι έβλεπαν τον χρόνο να κυλά υπέρ τους. Όμως, ένα τραγικό δεκάλεπτο στο τέλος κόστισε πολύ ακριβά στους φιλοξενούμενους. Οι Ολλανδοί αρχικά μείωσαν όταν ο Χίνκα έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και στη συνέχεια ο Βέρνμπλουμ διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Μάλμε-Μέταλιστ Χάρκιβ 1-4
(22’ Χάμαντ – 32’ Κριστάλδο, 45’ Φινίνιο, 57’ Έντμαρ, 73’ Ντέβιτς)

Άλκμααρ-Αούστρια Βιέννης 2-2
(80’ Χίνκα αυτ, 83’ Βέρνμπλουμ - 18’ αυτ. Μαρσέλις, 29’ Γκόρντον)