Euroleague

Αναντολού... σεφτές

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε στη φετινή Ευρωλίγκα η Αναντολού Εφές, η οποία επικράτησε –εκτός έδρας- της Παρτιζάν με σκορ 84-73, σε αναμέτρηση για τον τρίτο όμιλο. Το «κλειδί» της νίκης για τους φιλοξενούμενους ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, καθώς σημείωσε 20 πόντους, ενώ οι Σέρβοι μόλις έξι. Κορυφαίοι για την τουρκική ομάδα ήταν οι Κίνσεϊ και Σαβάνοβιτς που τελείωσαν το ματς με 18 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε στη φετινή Ευρωλίγκα η Αναντολού Εφές, η οποία επικράτησε –εκτός έδρας- της Παρτιζάν με σκορ 84-73, σε αναμέτρηση για τον τρίτο όμιλο.

Το «κλειδί» της νίκης για τους φιλοξενούμενους ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, καθώς σημείωσε 20 πόντους, ενώ οι Σέρβοι μόλις έξι.

Κορυφαίοι για την τουρκική ομάδα ήταν οι Κίνσεϊ και Σαβάνοβιτς που τελείωσαν το ματς με 18 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού υπήρχε μία «άτυπη» μονομαχία ανάμεσα στον Νίκολα Πέκοβιτς και τον Ερσάν Ιλιασόβα, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ (14-15). Δύο λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, η Παρτιζάν πήρε το προβάδισμα (21-20), το οποίο διατήρησε και μέχρι τη λήξη (28-27).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Σέρβοι συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο, πηγαίνοντας -ακόμα- και στο +7 (40-33) τη διαφορά. Ωστόσο, η Αναντολού Εφές αντέδρασε, φέρνοντας το παιχνίδι αρχικά στην ισοπαλία (42-42), ενώ στη συνέχεια με «όπλο» την άμυνα, έκλεισε το πρώτο ημίχρονο προηγούμενη με 48-45.

Η Αναντολού μπήκε πολύ αποφασιστικά στο δεύτερο ημίχρονο, με την Παρτιζάν από την άλλη να είναι πολύ άστοχη. Αυτό εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο οι Τούρκοι, όπου με ένα σερί 8-0 πήγαν τη διαφορά στο +11 (45-56). Μάλιστα, όλο αυτό το διάστημα οι γηπεδούχοι μετρούσαν κάτι παραπάνω από έξι λεπτά χωρίς καλάθι, ενώ με τις δύο βολές του Σαβάνοβιτς η τρίτη περίοδος έκλεισε στο +17 (51-68), για την Εφές.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Παρτιζάν έκανε την αντεπίθεσή της, όμως το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στους εννιά πόντους (71-80), με τους Τούρκους να παίρνουν τελικά το διπλό με 84-73.