Ιταλία

Matri-X

Τα δύο γκολ του Μάτρι δεν στάθηκαν αρκετά για να πάρει η Γιουβέντους τη νίκη κόντρα στην Τζένοα. Οι «μπιανκονέρι» στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής προηγήθηκαν δις (6’, 58’), όμως η ομάδα της Γένοβας είχε τις απαντήσεις. Πρώτα με τον Ρόσι στο 31’ και στη συνέχεια με τον Καράτσολο πέντε λεπτά πριν το τέλος του αγώνα σκόραρε και πήρε το βαθμό της ισοπαλίας μετά το τελικό 2-2.

Μετά από αυτήν την εντός έδρας απώλεια βαθμών η «μεγάλη κυρία» βρίσκεται μεν στην κορυφή με 13 βαθμούς, αλλά είναι ιδιαίτερα αμφίβολο το αν θα παραμείνει εκεί όταν ολοκληρωθούν οι υπόλοιπες αναμετρήσεις.

Ισχυρότερες υποψήφιες για να πάρουν τη θέση της, η Ουντινέζε που έχει 12 βαθμούς και υποδέχεται την Νοβάρα την ίδια ώρα που η Λάτσιο του Τζιμπρίλ Σισέ με έναν λιγότερο φιλοξενείται από την Μπολόνια.