Ο Ρόμπι πήρε το… όπλο του

Με μία πολύ καλή εμφάνιση κυρίως στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ρίτσαρντ Ρόμπι οδήγησε το Περιστέρι στην πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Α1 μπάσκετ των ανδρών. Οι παίκτες του Πεδουλάκη αν και ζορίστηκαν κόντρα στον νεοφώτιστο ΚΑΟΔ, τελικά επικράτησαν με 73-65, μπαίνοντας με το δεξί στη νέα σεζόν. «Χέρι-χέρι» βάδιζαν οι ομάδες στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού όμως στο τέλος «μίλησε» ο Αμερικανός φόργουορντ των γηπεδούχων χαρίζοντάς τους δύο πολύτιμους βαθμούς.

Συμπαραστάτης του Ρόμπι, ο Σκοτ με 12 πόντους. Χαραλαμπίδης και Φλάουερς ξεχώρισαν για τους Δραμινούς.

Ενός λεπτού σιγή τηρήθηκε πριν την έναρξη της αναμέτρησης στη μνήμη του «πατριάρχη», του ελληνικού μπάσκετ, Φαίδωνα Ματθαίου, που έφυγε πριν ένα μήνα από τη ζωή σε ηλικία 87 ετών.

Μουδιασμένοι μπήκαν στο παρκέ οι γηπεδούχοι που χρειάστηκαν περισσότερα από δύο λεπτά για να βρουν το δρόμο για το καλάθι. Όμως, εκμεταλλευόμενοι στη συνέχεια τα πάρα πολλά λάθη των Δραμινών (οκτώ σε 10’) και χάρις στην ευστοχία τους από τα 6,75μ. πήραν προβάδισμα 12 πόντων (16-4). Οι παίκτες του Καλαφατάκη πέρασαν στην αντεπίθεση στο τελευταίο δίλεπτο και με επιμέρους 8-3 μείωσαν σε 19-12, όμως ο Γιαννόπουλος με τρίποντο στην λήξη της πρώτης περιόδου ξαναέδωσε στην ομάδα του διψήφιο προβάδισμα (+10, 22-12).

Το Περιστέρι διατήρησε το προβάδισμα του στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου όχι όμως για πολύ καθώς ακολούθησαν τρία λεπτά επιθετικής δυστοκίας. Κερδίζοντας τη μάχη των ριμπάουντ, περιορίζοντας τα λάθη και με επικεφαλής στην επίθεση τους Ζάρρα και Χαραλαμπίδη, οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν σερί 9-0 μειώνοντας στο πόντο (28-27). Το τρίποντο του Πούλκο έδωσε ανάσες στο σύλλογο των δυτικών προαστίων όμως ο ΚΑΟΔ συνέχισε με φόρα και κατάφερε να πάει με προβάδισμα δύο πόντων στα αποδυτήρια για το ημίχρονο (31-33).

Πιο συγκεντρωμένοι ξεκίνησαν στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι και τρέχοντας επιμέρους 9-1 διατήρησαν και διεύρυναν τη διαφορά στους πέντε πόντους (39-44). Σε εκείνο το σημείο ήταν που πήρε μπρος ο –άποντος μέχρι τότε- Σκοτ. Ο Αμερικανός του Περιστερίου ζεστός από τα 6,75μ. ξαναέδωσε κεφάλι στην ομάδα του (45-44). Ακολούθησε εναλλαγή στο σκορ για να φτάσουν οι δύο ομάδες στα 30’ λεπτά παιχνιδιού ισόπαλες με σκορ 50-50.

Ακόμα ένα «νεκρό» διάστημα είχαν στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου οι γηπεδούχοι. Οι παίκτες του Καλαφατάκη δεν άφησαν την ευκαιρία ανεκμετάλλευτη και με πέντε πόντους του Φλάουερς προηγήθηκαν με 50-55. Ο Ρόμπι αποφάσισε να πάρει την ομάδα του στις πλάτες του και με εννέα δικούς του πόντους έφερε το συγκρότημα του Πεδουλάκη από το -5 στο +6 (61-55). Μείωσαν οι Δραμινοί με τρίποντο του Καρύδα και μία βολή του Σέρανιτς σε 63-61, όμως η απάντηση του Σκοτ ήταν άμεση και μάλιστα από τα 6,75μ. (66-61). Στο τελευταίο λεπτό ο Μανωλόπουλος ήταν ψύχραιμος από την γραμμή των ελευθέρων βολών (69-61), ενώ ο Ρόμπι συνέχισε το βιολί του (73-63) σφραγίζοντας τη νίκη. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Χαραλαμπίδης με λέι απ (73-65).

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 31-33, 50-50, 73-65

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Παπαντωνίου 7, Καυκής, Ψαρόπουλος, Πουλκο 3, Γιαννόπουλος 11 (3), Μανωλόπουλος 8, Πρέκας, Σκοτ 12 (4), Πέτρουλας 3 (7 ασίστ), Ρόμπι 22 (1), Ζίμιτς, Μότσνικ 7

ΚΑΟΔ (Καλαφατάκης): Σάντερς 2, Καρύδας 7 (1), Χαραλαμπίδης 21 (1), Αθηναίου, Ιωακειμίδης, Μισέλ, Χούμας, Κιτσούλης, Σέρανιτς 7, Ζάρρας 13 (2), Φλάουερς 15 (7 ριμπάουντ), Μπένας