Αγγλία

Τσεχ ο σωτήρας! (vid)

Ο Αντρέ Βίλας Μπόας είπε να ξεκουράσει τον Πετρ Τσεχ στην αναμέτρηση της Τσέλσι στην έδρα της Έβερτον για τον Κάρλινγκ Καπ, αλλά αυτός ήταν και πάλι που κράτησε ζωντανή την ομάδα του στην αναμέτρηση με τα «ζαχαρωτά», όταν μπήκε στον αγωνιστικό χώρο και δευτερόλεπτα μετά πρωταγωνίστησε!

Ο Τσέχος τερματοφύλακας αναγκάστηκε να περάσει στο 58΄στον αγώνα όταν αποβλήθηκε ο Τέρνμπουλ με το σκορ στο 1-0 υπέρ των φιλοξενούμενων. Δεν ήταν όμως μόνο ότι έμπαινε ως αλλαγή, αλλά κάθισε στη γραμμή της εστίας του με την μπάλα στημένη απέναντί του. Ο διαιτητής είχε δώσει το πέναλτι και ο Μπέινς έπαιρνε φόρα.

Ο Τσεχ «ψάρωσε» τον παίκτη στο πέναλτι, αποκρούοντας ωραία και στη συνέχεια έπεσε αμέσως στα πόδια του αποκρούοντας και το δεύτερο σουτ του Μπέινς στην επαναφορά. Οι «μπλε» κατάφεραν τελικά να πάρουν την πρόκριση στα τελευταία λεπτά της παράτασης και ο Τσεχ έχει μεγάλο μερίδιο σε αυτό.

Δείτε τα γκολ και τις καλύτερες στιγμές της αναμέτρησης καθώς και την επίμαχη φάση του Τσεχ στο 3:55 του βίντεο: