Για μεσημεριανό

Ο Ολυμπιακός έκανε απλώς τα απολύτως απαραίτητα απέναντι στο αποδεκατισμένο Μαρούσι και νικώντας με 92-63 διπλασίασε τις νίκες του στην Α1 και απέκτησε δικαίωμα να σκέφτεται από τώρα το ματς της Τετάρτης με την Κάχα Λαμποράλ στη Βιτόρια. Ευκαιρίες σε όλους από τον Ντούσαν Ίβκοβιτς, λίγα πράγματα πάλι από Κέσελ και Χάουαρντ (που αποβλήθηκε με 5 φάουλ σε 11 λεπτά).

Το ματς…

Κάτι η «βάρβαρη» ώρα, κάτι ο λίγος κόσμος (περίπου 600 άτομα), κάτι η διαφορά δυναμικότητας με τον αντίπαλο που έγινε ακόμη μεγαλύτερη από την απουσία των νέων αποκτημάτων λόγω του χρέους προς τον Χόμαν… και ο Ολυμπιακός μπήκε χαλαρά στο παρκέ. Ο Ντούσαν Ίβκοβιτς, που δεν είχε στη διάθεσή του τους Παπαδόπουλο, Κατσίβελη, Πελεκάνο και Βασιλόπουλο, αποφάσισε με το… «καλό μεσημέρι» να δώσει ευκαιρίες σε παίκτες με περιορισμένο χρόνο συμμετοχής. Εξ ου και η παρουσία των Λούκας, Κέσελ και Γλυνιαδάκη στην πεντάδα, μαζί με Σπανούλη και Άντιτς. Με αιχμή τον τελευταίο, οι «ερυθρόλευκοι» συντηρούσαν ένα μικρό προβάδισμα (9-4), το οποίο-ωστόσο-κατάφεραν να εξανεμίσουν οι μαχητικοί φιλοξενούμενοι (18-18) με οδηγό τον Ακεψεμαΐδη. Οι γηπεδούχοι θορυβήθηκαν, απάντησαν με ένα επί μέρους σκορ 14-1 μεταξύ των δύο πρώτων περιόδων και ξέφυγαν με 32-19. Τα τρίποντα του Παπανικολάου, ο ανίκητος στο ζωγραφιστό Χάινς και ο ορεξάτος Σλούκας έδιναν σκορ στον Ολυμπιακό, αλλά Χαριτόπουλος και Γκαγκαλούδης φρόντιζαν να διατηρούν τη διαφορά σε επίπεδα αξιοπρέπειας για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με 51-36.

Οι Κυπελλούχοι Ελλάδος πάτησαν γκάζι στην επανάληψη. Με τον Πρίντεζη να δίνει ώθηση από τον πάγκο, η διαφορά γρήγορα άρχισε να παίρνει τεράστιες διαστάσεις. Ο Ντούσαν Ίβκοβιτς χρησιμοποιούσε όλους τους παίκτες του, τη στιγμή που αυτοί του Αμαρουσίου έδειχναν καταβεβλημένοι από την κούραση (ελλείψει λύσεων από τον πάγκο ο Νίκος Λινάρδος μοίρασε το χρόνο σε όλους κι όλους οκτώ παίκτες). Το 21-11 της τρίτης περιόδου έφερε τον Ολυμπιακό στο 72-46 και το μυαλό των παικτών του από τώρα στο δύσκολο ματς της ερχόμενης Τετάρτης με την Κάχα Λαμποράλ στη Βιτόρια (21:00).

Η διαφορά έφτασε μέχρι τη μέγιστη τιμή της με την εκπνοή, 92-63.

Δεκάλεπτα: 25-19, 51-35, 72-46, 92-63.

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Χάινς 14 (5 ριμπ.), Λούκας 14, Άντιτς 12, Σπανούλης 4 (7 ασίστ), Χάουαρντ 3, Κέσελ 7, Γκετσεβίτσιους 5, Γλυνιαδάκης 3, Πρίντεζης 9, Παπανικολάου 11 (6 ριμπ.), Μάντζαρης 2, Σλούκας 8 (4 ασίστ).

Μαρούσι (Λινάρδος): Σακελλαρίου, Δεμερτζής 2, Ακεψεμαΐδης 13, Χαριτόπουλος 23 (6 ριμπ.), Γκαγκαλούδης 14 (9 ασίστ), Κογιαντίνοβιτς 9, Μανταλβανός 2, Τσόντζος.

Διαιτητές: Μπήτης, Καλδίρης, Δεσλής
Κομισάριος: Τασούλας

Επιμέλεια: Χρήστος Ρομπόλης