Πορτογαλία

Βαθιά… «ανάσα»

Σημαντικές βαθμολογικής σημασίας νίκες πέτυχαν Νασιονάλ και Λεϊρία επί των Μπέϊρα Μαρ και Σετούμπαλ αντίστοιχα στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Πορτογαλίας.

Στην αναμέτρηση της Μαδέιρα η τοπική ομάδα επικράτησε 2-1 (σκορ που διαμορφώθηκε στο πρώτο ημίχρονο) της Μπέιρα Μαρ, μολονότι αγωνίστηκε από το 38ο λεπτό με παίκτη λιγότερο λόγο αποβολής του Φελίπε. Αυτό δεν κατάφεραν να το εκμεταλλευτούν οι φιλοξενούμενοι, που τελείωσαν και αυτοί το ματς με δέκα παίκτες μετά την κόκκινη κάρτα που δέχθηκε ο Κοέλιο στο 78’.

Βαθιά «ανάσα» πήρε και η Ουνιάο Λεϊρία, που ξεπέρασε το εμπόδιο της Βιτόρια Σετούμπαλ με 2-0. Και σε αυτό το παιχνίδι το σκορ διαμορφώθηκε από νωρίς με δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου.