Βέλγιο

Καθάρισε νωρίς και άραξε!

Εύκολο απόγευμα είχε η Άντερλεχτ, η οποία δεν αντιμετώπισε καμία δυσκολία, με αντίπαλο τη Λιρς στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του βελγικού πρωταθλήματος και νίκησε 4-0. Η αντίπαλος της ΑΕΚ στον όμιλο του Europa League πέτυχε τρία γκολ μέχρι το 36΄, καθάρισε τη νίκη και στη συνέχεια κατέβασε ταχύτητα, καθώς ακολουθεί την προσεχή Πέμπτη η αναμέτρηση με την Στουρμ Γκρατς.

Στο «Κόνσταντ Βάντεν Στοκ» το κλίμα δεν ήταν και το καλύτερο δυνατό μετά τον αποκλεισμό έκπληξη στο κύπελλο.
Όμως οι παίκτες της Άντερλερχτ φρόντισαν από νωρίς να κάνουν τον κόσμο να ξεχάσει . Στο 11ο λεπτό ο Γιοβάνοβιτς άνοιξε το σκορ και στο 26ο ο Ζιλέ διαμόρφωσε το 2-0.

Οι γηπεδούχοι δεν σταμάτησαν εκεί και το 3-0 ήρθε φυσιολογικά στο 36΄με σκόρερ τον Κλίεσταν. Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Γιάκομπς κατέβασε ταχύτητα όμως και πάλι βρήκε τρόπο να σκοράρει. Στο 76΄ο Ζιλέ βρήκε και πάλι δίχτυα αυτή τη φορά από το σημείο του πέναλτι διαμορφώνοντας το τελικό 4-0!

Η Λιρς ολοκλήρωσε την ανμέτρηση με δέκα ποδοσφαιριστές αφού ο Φρανς στο 74ο λεπτό είδε την κόκκινη κάρτα.
Με αυτή τη νίκη η Άντερλεχτ διατηρήθηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, ενώ η Λιρς παρέμεινε στα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας.