Αστοχία μου… αμαρτία μου

Τελικά τα ποσοστά παίζουν μπάσκετ. Ο ΠΑΟΚ με την τρομερή αστοχία που είχε, επέτρεψε στον Πανιώνιο να φύγει με τη νίκη από την Πυλαία, με σκορ 58-51, για την τέταρτη αγωνιστική της Α1. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» πήρε «κάτω από τη βάση» στα δίποντα και στα τρίποντα (λιγότερο από 50%), με τους φιλοξενούμενους να είναι ελαφρώς πιο εύστοχοι. Κορυφαίοι για την ομάδα της Νέας Σμύρνης, οι Κιζ και Μπάρλος με 12 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Τελικά τα ποσοστά παίζουν μπάσκετ.

Ο ΠΑΟΚ με την τρομερή αστοχία που είχε, επέτρεψε στον Πανιώνιο να φύγει με τη νίκη από την Πυλαία, με σκορ 58-51, για την τέταρτη αγωνιστική της Α1.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» πήρε «κάτω από τη βάση» στα δίποντα και στα τρίποντα (λιγότερο από 50%), με τους φιλοξενούμενους να είναι ελαφρώς πιο εύστοχοι.

Κορυφαίοι για την ομάδα της Νέας Σμύρνης, οι Κιζ και Μπάρλος με 12 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Εκμεταλλευόμενος την αστοχία του Πανιωνίου, ο οποίος είχε πετύχει μόλις ένα καλάθι μέχρι τα μισά του πρώτου δεκαλέπτου, ο ΠΑΟΚ πήρε ένα προβάδισμα 7-2. Οι «κυανέρυθροι» με ένα μίνι ξέσπασμα έφεραν το ματς στα ίσα (7-7), ενώ στη συνέχεια με «όπλο» την άμυνα πήγαν ακόμα και στο +6 (10-16). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο «Δικέφαλος του Βορρά» μείωσε τη διαφορά στους τρεις πόντους (13-16), ωστόσο το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 13-19 υπέρ των φιλοξενούμενων, με τον Ξανθόπουλο να πετυχαίνει ένα τρίποντο πίσω από το κέντρο, ακριβώς με τη λήξη.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, ο Πανιώνιος πήγε στο +9 (15-24), με τον ΠΑΟΚ να προσπαθεί για τη μείωση, κυρίως με τον Καλαμπόκη. Με πρωταγωνιστή των Έλληνα γκαρντ η διαφορά έπεσε αρχικά στους τρεις (25-28), ενώ ένα λεπτό πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ο Καλλές έκανε το 27-31. Η «απάντηση» του Πανιωνίου, μέχρι οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια, ήταν ένα επιμέρους σκορ 1-5, με το οποίο διαμόρφωσαν το 28-36.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά και με ένα επιμέρους 8-2 μέχρι τα μισά, έφερε τη διαφορά και πάλι στο καλάθι (36-38). Για τα επόμενα τέσσερα λεπτά, οι δύο ομάδες «έσπασαν» τα καλάθια, με τους γηπεδούχους να φέρνουν το ματς στον πόντο (39-40) με το τρίποντο του Ράιτ. Το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, βρήκε τους «κυανέρυθρους» στο +5 (39-44), με τις βολές των Μπάρλου και Σαρικόπουλου.

Όπως στο τρίτο έτσι και στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση, με το σκορ να γίνεται 39-47, χάρη σε τρίποντο του Μπάρλου. Ο Πανιώνιος συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, πηγαίνοντας ακόμα και στο +9 (44-53), σχεδόν τρία λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι να ακουστεί η τελευταία κόρνα από τη γραμματεία, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν το διπλό με το υπέρ τους 58-51.

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 28-36, 39-44, 51-58

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Γκίντενς 6, Στίγκερς 5(1), Γκορί 5 (8 ριμπ.), Ντικούδης 8, Καλαμπόκης 7, Ράιτ 7(1), Γιαννακίδης 8(2), Καλλές 5.

Πανιώνιος (Μπαρτζώκας): Ξανθόπουλος 6(2), Κις 12(1), Αθανασούλας 3(1), Στίβεσον 6 (11 ριμπ.), Ντίμπλερ 7(1), Μπατής 6, Γιάνκοβιτς 2, Σαρικόπουλος 2, Νάτσφεϊ 3(1), Παραγιός 1, Μπάρλος 10(2 τριπ, 3 κλεψ.).