Τρίτωσε το καλό!

Την τρίτη της συνεχόμενη νίκη πήρε η Καβάλα στο κλειστό της Καλαμίτσας, η οποία επικράτησε με 60-57 του ΑΓΟΡ για την τέταρτη αγωνιστική της Α1 μπάσκετ των ανδρών. Οι γηπεδούχοι αν και αγχώθηκαν σε κάποια σημεία του αγώνα, έχοντας οδηγό και σε αυτό το ματς τον Πάτρικ Ο' Μπράιαντ έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα.

Την τρίτη της συνεχόμενη νίκη πήρε η Καβάλα στο κλειστό της Καλαμίτσας, η οποία επικράτησε με 60-57 του ΑΓΟΡ για την τέταρτη αγωνιστική της Α1 μπάσκετ των ανδρών.

Οι γηπεδούχοι αν και αγχώθηκαν σε κάποια σημεία του αγώνα, έχοντας οδηγό και σε αυτό το ματς τον Πάτρικ Ο' Μπράιαντ έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα.

Ο Κρίστμας ξεχώρισε για τους ηττημένους οι οποίοι έχουν μόλις μία νίκη, αυτή στην πρώτη αγωνιστική κόντρα στον Ίκαρο.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με φόρα και έδειξαν αποφασισμένοι να πάρουν την τρίτη τους νίκη στην Α1. Αρχικά βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 6-3, όμως με επιμέρους 8-0, πήραν κεφάλι με 11-6 και ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 15-11.

Το Ρέθυμνο μείωσε στον πόντο με την έναρξη της δεύτερης περιόδου (15-14) με καλάθι του Πέτγουεϊ και κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ μέχρι το 28-23 που διαμόρφωσε ο Τέιλορ με βολές περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου για την Καβάλα. Ωστόσο, οι Κρητικοί έκαναν σερί 6-0 και πήραν προβάδισμα μετά από αρκετή ώρα στο ματς με τη λήξη του πρώτου μισού (28-29).

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυναμικά στο δεύτερο με΄ρος, καταφέρνοντας να πάρουν προβάδισμα ακόμα και δέκα πόντων (30-40). Ωστόσο, οι προσπάθειες του Καραποστόλου και ένα τρίποντο του Στεφανίδη σήμαναν την απαρχή της ανατροπής για την Καβάλα, η οποία μείωσε σε 39-43, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 41-43.

Η τρίτη περίοδος εξελίχθηκε σε ντέρμπι. Οι γηπεδούχοι πήραν και πάλι προβάδισμα, με τον Πέτγουεϊ να μειώνει για το Ρέθυμνο στους 3 (48-45), 6 λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα και τον Δέδα να ισοφαρίζει με τρίποντο (48-48), δίνοντας ξανά νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Ο Ο' Μπράιαντ "χτύπησε" και πάλι, έβαλε την Καβάλα σε θέση οδηγού, κάνοντας το 50-48 και τη βοήθησε να αυξήσει το προβάδισμα σε 58-52, δύο λεπτά πριν τη λήξη. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 58-54, κάνοντας την ύστατη προσπάθεια για να επιστρέψουν στη διεκδίκηση του ματς, αλλά ο Δορκοφίκης έχασε τρίποντο και μαζί την ευκαιρία να φέρει σε απόσταση αναπνοής τον ΑΓΟΡ, με αποτέλεσμα η Καβάλα να επικρατήσει με 60-57.

Τα δεκάλεπτα: 15-11, 28-29, 41-43, 60-57.

Καβάλα (Πρίφτης): Πάσαλιτς 7(1), Γκάρισον 6, Αγγελόπουλος 14(2), Τέιλορ 8, Στεφανίδης 3(1), Γεωργάκης, Κοστόβ 6, Καραποστόλου 4, Σίμτσακ, Ο'Μπράιαντ 12.

Ρέθυμνο (Κουφός): Κρίστμας 21(5), Κούμουλος, Παπανικολάου, Ράιτ 2, Τσόχλας, Καλλινικίδης, Δορκοφίκης 6(2), Λάτοβιτς 3, Πέτγουεϊ 16, Δέδας 3(1), Κατσαρές 6.