Euroleague

Ντου με Ντόμερκαντ!

Το… αίμα της πίσω από την ήττα της πρεμιέρας στη Ρωσία πήρε η Ούνικς Καζάν, η οποία επικράτησε με σκορ 79-73 της Σιένα στην Ιταλία, χωρίς ωστόσο να καλύψει το -8 του πρώτου αγώνα. Αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη νίκη των Ρώσων στην Ευρωλίγκα, φτάνοντας τις τέσσερις σε έξι αγωνιστικές. Κορυφαίος ο Χένρι Ντόμερκαντ με 24 πόντους, ενώ μόνος του «πάλευε» ο Μπο ΜακΚάλεμπ με 22.

Το… αίμα της πίσω από την ήττα της πρεμιέρας στη Ρωσία πήρε η Ούνικς Καζάν, η οποία επικράτησε με σκορ 79-73 της Σιένα στην Ιταλία, χωρίς ωστόσο να καλύψει το -8 του πρώτου αγώνα.

Αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη νίκη των Ρώσων στην Ευρωλίγκα, φτάνοντας τις τέσσερις σε έξι αγωνιστικές. Κορυφαίος ο Χένρι Ντόμερκαντ με 24 πόντους, ενώ μόνος του «πάλευε» ο Μπο ΜακΚάλεμπ με 22.

Με οργανωτή και εκτελεστή τον Ριμάντας Καουκένας, η Σιένα ξεκίνησε πιο δυνατά την αναμέτρηση, παίρνοντας και διαφορά 8 πόντων (12-4), πριν καν συμπληρωθούν 5 λεπτά αγώνα 12-4. Ωστόσο, η Ούνιξ αντέδρασε και κάνοντας σερί 14-0 κατάφερε να πάρει και προβάδισμα με τέσσερις πόντους διαφορά (14-18), με κορυφαίους τους Ντόμερκαντ και Βερεμένκο, ενώ ένα τρίποντο του πρώην παίκτη του Ολυμπιακού, Λιν Γκριρ, έκανε το 16-21, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο.

Οι Ρώσοι συνέχισαν από εκεί που σταμάτησαν και προηγήθηκαν ακόμη και με 7 πόντους διαφορά (23-30) 5:56 πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου, με τρίποντο του Γκριρ, ο οποίος είχε πάρει φωτιά. Ωστόσο, οι Ιταλοί απάντησαν με σερί 8-0 με τρίποντο του Μακ Άλεμπ και ασίστ του Νίκου Ζήση πήραν ξανά προβάδισμα μετά από αρκετή ώρα στον αγώνα με 31-30 στο 3:24 πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Από εκείνο το σημείο και μετά το ματς έγινε ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ.

Η μάχη συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο, μέχρι το 1:40 πριν το τέλος της, όταν ο Ζήσης έδωσε έτοιμο καλάθι στον Λαβρίνοβιτς, ο οποίος έκανε το 61-55 και έδωσε αέρα 6 πόντων μετά από αρκετή ώρα στους γηπεδούχους, αλλά και οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Πήραν ξανά κεφάλι στο σκορ με 64-63 με τρίποντο του Σαμοϊλένκο με επιμέρους σκορ 9-2 και δεν έχασαν ξανά το προβάδισμα, ενώ βρέθηκαν να προηγούνται ακόμη και με 8 πόντους διαφορά (67-75) με τρίποντο του Ντόμερκαντ, νικώντας τελικά με 79-73.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 41-41, 61-57, 73-79.

Σιένα (Πιανιτζάνι): ΜακΆλεμπ 22 (1), Ζήσης 4 (2 ασ.), Άντερσεν 6, Ρακότσεβιτς 3, Καραρέτο, Λαβρίνοβιτς 8 (4 ριμπ.), Καουκένας 13 (1), Ρες 6 (2 τρ., 4 ριμπ.), Λεχτχάλερ, Στόουνρουκ 2, Αραντόρι 2, Μος 7.

Ούνιξ Καζάν (Πασούτιν): Λίντεϊ 6, Γκολόβιν, Ζαμάνσκι, Σαμοϊλένκο 8 (1 τρ., 4 ασ.), Πασούτιν, Βερεμένκο 21 (10 ριμπ., 2 ταπ.), Γκριρ 12 (2), Σαβρασένκο 2, Γκουμπάνοφ, Ντόμερκαντ 24 (6), Ουίλκινσον 6 (2).