Euroleague

Νανσί, δεν είναι μόνο Μπατούμ

Την τρίτη της νίκη στον 1ο όμιλο της Ευρωλίγκας πέτυχε η Νανσί, που επικράτησε 76-75 της Καντού στην Γαλλία, διατήρησε αλώβητη την έδρα της και έκανε σημαντικό βήμα πρόκρισης στο Top-16. Όλα αυτά, χωρίς να έχει σε καλή μέρα το μεγάλο της αστέρι Νικολά Μπατούμ, που έμεινε στους 4π. Κορυφαίοι για τους νικητές οι Αμαγκού (18π.) και Σούλερ (12π.), ξεχώρισαν από την ιταλική ομάδα που έμεινε στις τρείς νίκες, Λέουνεν και Μίτσοφ με 18 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Το ματς:

Η Καντού ξεκίνησε πιο καλά και με τους Μπαζίλε-Λεουνεν πήρε προβάδισμα 11-6 στο 4ο λεπτό και 20-13, δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Οι γηπεδούχοι έκαναν λάθη, Μπατούμ και Ακινγκμπάλα δεν προσέφεραν επιθετικά και μοιραία βρέθηκαν πίσω στο σκορ. Με ένα σερί 10-0 και τον Αμαγκού να είναι «φωτιά» έξω από την γραμμή των 6.75, οι Γάλλοι προηγήθηκαν 23-20 στο 12΄. Η φιλοξενούμενη βρήκε ξανά λύσεις και το ματς πήγαινε πόντο-πόντο μέχρι και πέντε λεπτά πριν το ημίχρονο, όταν η Νανσί πέρασε μπροστά με 34-30, χάρη στον επιθετικό οίστρο του Σάμνιτσκ. Το…νερό είχε μπει στο «αυλάκι» για τους γηπεδούχους, που ήλεγχαν τον ρυθμό, έπαιζαν πιο αποτελεσματική άμυνα και εκμεταλλεύονταν την αστοχία της Καντού. Τη σκυτάλη στο σκοράρισμα πήραν Λίνεχαν και Γκραντ και έτσι η Νανσί πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με +12, (45-33) που ήταν και η μεγαλύτερη υπέρ της διαφορά μέχρι εκείνη τη στιγμή.

Με την έναρξη του 3ου δεκαλέπτου, η Καντού ξεκίνησε με σερί 12-0 σε ένα τρίλεπτο, (45-45) και καλύτερο παίκτη τον Μίτσοφ, κάνοντας το ματς ξανά ντέρμπι. Η εικόνα άλλαξε άρδην, ο Μπατούμ παρέμενε σε «ρηχά» νερά και οι Ιταλοί άρχιζαν σιγά-σιγά να «χτίζουν» και προβάδισμα (54-58 στο 25΄) και 62-56 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Στην εξίσωση του αγώνα είχαν μπει πλέον και οι Μαρκοϊσβίλι-Σερμαντίνι, η Καντού είχε μόλις 5 λάθη στα πρώτα 30 λεπτά και η Νανσί 16, οπότε η πλάστιγγα έγερνε προς τα δεξιά…Παράλληλα το συγκρότημα του Τριντσιέρι, ήταν πιο δημιουργικό, κάτι που αντικατοπτριζόταν στις περισσότερες ασίστ που είχε μοιράσει (15-6).

Στα τελευταία λεπτά, το παιχνίδι πήγε στη δύναμη, ήταν κακό ποιοτικά, αλλά η Καντού κατάφερνε να διατηρεί ένα προβάδισμα, που εξανεμίστηκε πέντε λεπτά πριν το τέλος (68-68) με τον Αμαγκού να παίρνει ξανά το όπλο του. Δύο προσωπικές ενέργειες από Μοερμάν και Ακινγκμπάλα, έδωσαν στη γηπεδούχο προβάδισμα έξι πόντων (74-68), δύο λεπτά πριν το τέλος. Η Καντού έπαιξε το τελευταίο της «χαρτί» με ένα σερί 5-0, (74-73, 7΄΄ πριν την εκπνοή), όμως ο Σούλερ ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή των ελευθέρων βολών και το τελικό 76-75 έγραψε την ιστορία του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 45-33, 56-62, 76-75.

Νανσί (Μονσό): Πουρσό, Ακινγκμπάλα 7, Γκραντ 5, Μπαντιάν, Σούλερ 12, Σιλά 2, Λίνεχαν 9, Σάμνιτσκ 11, Πίντα, Αμαγκού 18, Μοερμάν 8, Μπατούμ 4.
Καντού (Τριντσιέρι): Λάιτι, Μίτσοφ 14, Ορτνέρ, Μαρκοισβίλι 10, Λέουνεν 18, Μαρκονάτο 6, Μαντζαρίνο, Ντιβιά, Σερμαντινι 9, Τσιντσιαρίνι 8, Μπολζονέλα, Μπαζίλε 10.

Επιμέλεια: Νίκος Ζέρβας