Ισπανία

Έβαλε «πλάτη» για το clasico

Την έβγαλε την υποχρέωση η Ρεάλ Μαδρίτης. Οι Μαδριλένοι «καθάρισαν» την Σπόρτινγκ Χιχόν 3-0 και τώρα όλα στριφογυρνούν στον… πλανήτη του μεγάλου ντέρμπι της Primera Division. Ντι Μαρία και Ρονάλντο έκαναν «ζέσταμα» ενόψει Μπαρτσελόνα και έχουν και ψυχολογικό πλεονέκτημα αφού βρίσκονται στην κορυφή της βαθμολογίας του ισπανικού πρωταθλήματος.

Οι παίκτες του Ζοσέ Μουρίνιο πέτυχαν από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο. Ο Ντι Μαρία πέτυχε το πρώτο τέρμα με τον τερματοφύλακα της Χιχόν να του κάνει στην ουσία δώρο αφού άφησε ακάλυπτο το τέρμα του. Ο Ρονάλντο πολύ εύκολα έκανε το 2-0 και στις καθυστερήσεις ο Μαρτσέλο έκανε το τελικό 3-0. Πλέον, στην Μαδρίτη σκέφτονται το πώς θα αντιμετωπίσουν την Μπαρτσελόνα, το άλλο Σάββατο (10/12). Με αυτή τη νίκη οι Μαδριλένοι φτάνουν τις 14 συνεχόμενες σε ισάριθμα ματς και με μία ακόμη πιάνει το ρεκόρ της σεζόν 1960/61.

Στο άλλο ματς, η Σανταντέρ πήρε νίκη-ανάσα με αντίπαλο την Βιγιαρεάλ στο «Ελ Σαρδινέρο». Οι γηπεδούχοι με γκολ του Στουάνι προσωρινά απομακρύνονται από την τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα και ατενίζουν με αισιοδοξία το μέλλον.