Διπλό…block

Ο Ολυμπιακός ίδρωσε, αγχώθηκε και χρειάστηκε ένα block του Χάινς στην εκπνοή σε λέι απ του Τζέιμς για να φύγει με το «διπλό» από το Αλεξάνδρειο (71-70). Ο Σπανούλης με τρίποντο 5'' πριν το τέλος έδωσε προβάδισμα στους «ερυθρόλευκους» που στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα κυνηγούσαν στο σκορ τον Άρη.

Ο αρχηγός των «ερυθρολεύκων» ήταν για ένα ακόμα παιχνίδι… μία ομάδα μόνος του και με 29 πόντους οδήγησε τον Ολυμπιακό στην έβδομη νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια. Από τους Θεσσαλονικείς που το… πάλεψαν μέχρι τέλους και έκαναν το καλύτερο φετινό τους παιχνίδι, ξεχώρισαν Τζέιμς και Μάλντροου με 14 πόντους.

Σε ένα ματς που θύμιζε ντέρμπι από τα παλιά στην Θεσσαλονίκη, ο Άρης και ο Ολυμπιακός διεκδικούσαν με ίδιες πιθανότητες την νίκη μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο. Η ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή μπήκε πολύ δυνατά, πίεσε τους Πειραιώτες και έδειξε ένα πολύ καλό αγωνιστικό πρόσωπο. Εξάλλου το +8 της πρώτης περιόδου, έδειχνε ότι τα πράγματα για την ομάδα του Ίβκοβιτς θα ήταν δύσκολα.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Σπανούλης έφτασε κοντά στους 20 πόντους νωρίς – νωρίς αλλά δεν είχε αξιόλογες βοήθειες και έτσι ο Άρης δεν έμεινε ποτέ… μακριά στο σκορ.

Το τρίτο δεκάλεπτο, ήταν ένα πολύ κακό παιχνίδι και είναι χαρακτηριστικό ότι το σκορ της περιόδου ήταν του… 10-10. Όλα λοιπόν ουσιαστικά κρίθηκαν στην τέταρτη περίοδο. Εκεί οι δύο αντίπαλοι δεν έδειχναν καμία διάθεση να… πέσουν και έτσι το ντέρμπι έμενε μέχρι τα 5΄΄. Εκεί ο Σπανούλης με τρίποντο έκανε το 71-70 για να έρθει στην επόμενη φάση του μπλοκ του Χάινς - η μπάλα δεν είχε βρει ταμπλό και ο διαιτητής χρειάστηκε να δει το ριπλέι για να αποφασίσει αν μέτραγε ή όχι το καλάθι - στον Τζέιμς στην εκπνοή να δώσει το ροζ φύλλο στους φιλοξενούμενους και να αφήσει τους γηπεδούχους με την πίκρα της ήττας.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 43-44, 53-54, 70-71

Άρης (Αλεξανδρής): Μαυραειδής 2, Κερούς 6 (5ρ.), Ταπούτος 12 (5ρ.), Τζέιμς 14, Τσαϊρέλης 7, Ντέιβις 5 (1), Κρούσιτς 8 (5ρ.), Μάλντροου 14 (6ρ.), Τσαλδάρης, Βεργίνης 2, Δήμας.

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Χάινς 9, Λούκας, Άντιτς 3 (1τρ. 8ρ.), Σπανούλης 29 (5τρ., 5ασ.), Κέσελ, Γκετσεβίτσιους 8, Γλυνιαδάκης 2, Πρίντεζης 7 (6ρ.), Παπανικολάου, Σλούκας 10, Κατσίβελης 3 (1).