Βέλγιο

«Γκέλα» για Κορτράικ

Ούτε συνέχισε τις εντυπωσιακές εμφανίσεις, ούτε κατάφερε να εδραιωθεί στην πρώτη τετράδα του βαθμολογικού πίνακα. Η Κορτράικ, ηττήθηκε με σκορ 2-0 από τη Λιρς στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής του βελγικού πρωταθλήματος και επέτρεψε στην αντίπαλό της να πάρει τρεις πολύτιμους βαθμούς.

Ο Φρανς άνοιξε το σκορ στο 50ο λεπτό, η Κορτράικ δεν κατάφερε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού να απαντήσει και ο Κλάασεν τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη σφράγισε το «τρίποντο».

Σημαντική νίκη για τη Βέστερλο που επιβλήθηκε 3-1 της Γκέρμιναλ! Ο Ανάμπ άνοιξε το σκορ στο 20ο λεπτό, ενώ ο Ζουάντε στο 36’ διπλασίασε τα τέρματα των νικητών. Ο Φρανσουά μείωσε για τη Γκέρμιναλ λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά ο Ντεκέλβερ με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα διαμόρφωσε το τελικό σκορ!

Κοντά σε… θαύμα έφτασε η Ζούλτε Βάρεγκεμ στο ματς με τη Μονς. Έχοντας μείνει με δέκα παίκτες από το 27ο λεπτό λόγω αποβολής του Ντασελέ, βρέθηκε να προηγείται 2-1 στο 50ο λεπτό, αλλά η Μονς ανέτρεψε την κατάσταση και έφτασε στο 3-2.

Στο 0-0 «κόλλησαν» Σεντ Τρούιντεν και Μαλίν.