Πορτογαλία

Σο-τήρας!

Με γκολ του Πάπε Σο στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων η Ακαδέμικα πήρε τη νίκη 1-0 κόντρα στην Ολιβεϊρένσε στον πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου Πορτογαλίας και παράλληλα το πάνω χέρι για την πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης.

Οι γηπεδούχοι τα βρήκαν «σκούρα» απέναντι στην ομάδα της δεύτερης κατηγορίας, αλλά κατάφεραν έστω και στις καθυστερήσεις και πήραν τη νίκη, μετά τις πολλές ευκαιρίες που έχασαν σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης.

Ο νικητής του ζευγαριού αυτού θα αντιμετωπίσει στον τελικό μια εκ των Σπόρτινγκ ή Νασιονάλ, οι οποίες στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι την Τετάρτη ήρθαν ισόπαλες 2-2.