Τένις

Έπεσε μαχόμενος ο Παγδατής

Νοκ άουτ από το Αυστραλιανό Open τέθηκε ο Μάρκος Παγδατής. Το εμπόδιο του Στάνισλας Βαβρίνκα (Ελβετία, Νο 22) αποδείχτηκε ανυπέρβλητο για τον Κύπριο τενίστα (Νο 44), ο οποίος έπεσε... μαχόμενος με 3-1 σετ, 7-6, 6-4, 5-7 και 6-1. Έτσι αποκλείστηκε πρόωρα από το Grand Slam, στον τελικό του οποίου είχε φτάσει το 2006.

Ο 26χρονος αθλητής είχε το προβάδισμα με 5-3 στο πρώτο και 4-3 στο δεύτερο σετ, ωστόσο ο αντίπαλός του αποδείχτηκε πιο ψύχραιμος στα κρίσιμα σημεία. Με τη συμπαράσταση των Ελλήνων και Κυπρίων από τις εξέδρες, ο Παγδατής μείωσε σε 2-1 παίρνοντας το τρίτο σετ, αλλά δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την αντεπίθεσή του και έχασε σε ένα ματς που διήρκεσε τρεις ώρες και δέκα λεπτά.