Την γλίτωσε από πολλά...

Απέναντι σε έναν εξαιρετικό Ανασταστόπουλο ο Παναιτωλικός έμεινε στο 1-1 με την Κέρκυρα και συνεχίζει να αγνοεί την νίκη τις τελευταίες αγωνιστικές. Οι Αγρινιώτες επηρεάστηκαν από τις απουσίες και έφτασαν στο γκολ με τέρμα του Καμαρά με πέναλτι, ενώ οι Φαίακες ισοφάρισαν με απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Γραμμόζη. Λίγα πράγματα από την ομάδα του Γκράθια, ενώ πολλές ήταν οι αποδοκιμασίες στο τέλος της αναμέτρησης.

Έτοιμος για τη νίκη μπήκε στον αγωνιστικό χώρο ο Παναιτωλικός ο οποίος έχανε την μια ευκαιρία πίσω από την άλλη και κατάφερε να προηγηθεί με χτύπημα πέναλτι του Καμαρά. Οι Αγρινιώτες στάθηκαν άτυχοι καθώς βρήκαν απέναντί τους έναν εκπληκτικό Αναστασόπουλο, ο οποίος έμοιαζε ανίκητος. Παράλληλα στην καλή εικόνα που είχε το πρώτο ημίχρονο για περίπου μισή ώρα ήρθε να προστεθεί το εκπληκτικό γκολ του Γραμμόζη με απευθείας εκτέλεση κόρνερ.

Τα υπόλοιπα λεπτά μέχρι την λήξη του πρώτου μέρους είχαν τον Παναιτωλικό εγκατεστημένο μονίμως στα καρέ των Φαιάκων, όμως κάθε προσπάθεια τους σταματούσε στον Αναστασόπουλο. Ο τερματοφύλακας της Κέρκυρας ήρθε από τον πάγκο για να δείξει πως είναι εξαιρετικός και ικανός να βοηθήσει την ομάδα του Γκράθια.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε νωθρά με τις δύο ομάδες να δείχνουν συμβιβασμένες με το 1-1, όμως στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και προσπάθησαν να πετύχουν και δεύτερο τέρμα. Ο Μπάμπης Τεννές προσπάθησε να ανακατέψει την τράπουλα, έχοντας ήδη λίγα όπλα στα χέρια του. Η εικόνα της ομάδας άλλαξε, όμως ο Αναστασόπουλος… είχε αποφασίσει πως δεν θα νικηθεί με κανέναν τρόπο.

Έτσι έπεσαν στο κενό οι προσπάθειες των Πασά, Μπελεβώνη και Ντολεζάι, ενώ από την άλλη πλευρά οι Φαίακες περιορίστηκαν στο να κρατήσουν το σκορ, ενώ προσπαθούσαν έξυπνα να φύγουν στην κόντρα. Το γκολ του Αναστασιάδη στις καθυστερήσεις δεν μέτρησε σωστά, αφού ο αμυντικός του Παναιτωλικού φέρθηκε απερίσκεπτα και δεν άφησε την μπάλα να καταλήξει στα δίχτυα μετά το πλασέ του Καμαρά.

Παναιτωλικός (Μπάμπης Τεννές): Μπλάζιτς, Κούσας, Μουμίν, Μπουμάλ (60’ Μπελεβώνης), Παλαιολόγος, Ντολεζάι, Μητρόπουλος, Καραμαλίκης (46’ Πασάς), Σιόντης (87’ Αναστασιάδης), Άντι, Καμαρά.

Στον πάγκο: Τσενάμο, Γκόλιας, Καπνόπουλος, Ζέρης.

Κέρκυρα (Χάβι Γκράθια): Αναστασόπουλος, Σακελλαρίου, Βέντσελ, Γραμμόζης, Καλατζής, Αγρίτης (88’ Γιάντσης), Μαϊστόροβιτς, Οσμάν, Γκουστάβο, Μαρτίν, Ιωάννου (61’ Μπάρκογλου).

Στον πάγκο: Χάμπερ, Χαμπλ, Ζιάμπαρης, Ηλιάδης.

Διαιτητής: Κουκουλάκης
Βοηθοί: Βασιλειάδης, Τάτσης

Επιμέλεια: Χρήστος Οικονόμου