Γενικά

Στους «8» η Ισημερινή Γουινέα!

Με γκολ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, η Ισημερινή Γουινέα πήρε τη νίκη κόντρα στη Σενεγάλη με 2-1 και πανηγύρισε την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κόπα Άφρικα!

Ο Αγκίρε ήταν εκείνος που στο 90+4’ έδωσε το «τρίποντο» στην οικοδέσποινα της διοργάνωσης και έστειλε τους οπαδούς στον έβδομο ουρανό και τη Σενεγάλη των πολλών αστέρων… σπίτι της.

Με αυτόν τον τρόπο οι γηπεδούχοι έφτασαν τους 6 βαθμούς σε δύο παιχνίδια και εξασφάλισαν και μαθηματικά την πρόκριση, ενώ η Σενεγάλη έμεινε χωρίς πόντο, κάτι που σημαίνει ότι λέει αντίο στη διοργάνωση.

Ο Ιμπάν Ραντί ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για την Ισημερινή Γουινέα στο 62’, ενώ ο Μούσα Σο ισοφάρισε προσωρινά στο 89’ δίνοντας ελπίδες στη Σενεγάλη, η οποία λογάριαζε όμως χωρίς τον Αγκίρε.