Euroleague

Μπο, ο… μάστορας!

Ο Μπο ΜακΚάλεμπ και ένα ξέσπασμα στο 4ο δεκάλεπτο αρκούσαν στη Σιένα για να πάρει τη νίκη με 84-69 επί της Ουνικάχα Μάλαγα και πλέον βρίσκεται με το ένα πόδι στα προημιτελικά της Ευρωλίγκας, έχοντας 4 νίκες σε ισάριθμες αγωνιστικές. Παράλληλα, οι Ισπανοί παραμένουν χωρίς νίκη στον έκτο όμιλο της διοργάνωσης και το έργο τους είναι εξαιρετικά δύσκολο για τη συνέχεια.

Ο Μπο ΜακΚάλεμπ και ένα ξέσπασμα στο 4ο δεκάλεπτο αρκούσαν στη Σιένα για να πάρει τη νίκη με 84-69 επί της Ουνικάχα Μάλαγα και πλέον βρίσκεται με το ένα πόδι στα προημιτελικά της Ευρωλίγκας, έχοντας 4 νίκες σε ισάριθμες αγωνιστικές.

Παράλληλα, οι Ισπανοί παραμένουν χωρίς νίκη στον έκτο όμιλο της διοργάνωσης και το έργο τους είναι εξαιρετικά δύσκολο για τη συνέχεια.

Ο ΜακΚάλεμπ είχε 18 πόντους με 8/13 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Λούκα Ζόριτς και Τζέραλντ Φιτς που είχαν 14 και 15 πόντους αντίστοιχα. Ο Νίκος Ζήσης είχε 1 πόντο και 2 κερδισμένα φάουλ σε περίπου 20 λεπτά συμμετοχής.

Ο ιταλικός σύλλογος ξεκίνησε πιο δυνατά εκμεταλλευόμενος την έδρα του, προσπαθώντας να πάρει και διαφορές, στηριζόμενος σε ΜακΚάλεμπ, Άντερσεν και Θόρντον, αλλά οι Ισπανοί έβρισκαν τρόπους να επιστρέφουν. Το 9-2 του τέταρτου λεπτού έγινε 9-8 με τη συμβολή του Γκαρμπαχόσα και το 15-8… 15-13 με σερί 5-0 για τους φιλοξενούμενους στο πρώτο δεκάλεπτο.

Το συγκρότημα του Σιμόνε Πιανιτζιάνι κατάφερε να διατηρήσει σταθερό προβάδισμα καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, αλλά η Μάλαγα έμενε κοντά στο σκορ και στη διεκδίκηση της νίκης.

Ωστόσο, στο τέταρτο δεκάλεπτο κατέρρευσε. Οι γηπεδούχοι πήραν τη μεγαλύτερη διαφορά τους από την αρχή του ματς (+17) με 84-67 με κάρφωμα του ΜακΚάλεμπ, διαμορφώνοντας ένα επιμέρους σκορ 17-7 από το 67-60, με το οποίο είχε λήξει η τρίτη περίοδος, για να έρθει το τελικό 84-69 με δύο εύστοχες βολές του Ζόριτς.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 52-46, 67-60, 84-69.

Σιένα (Πιανιτζάνι): ΜακΚάλεμπ 18, Ζήσης 1, Άντερσεν 10, Ρακότσεβιτς 11 (1), Καραρέτο 5 (1), Θόρντον 7 (1), Λαβρίνοβιτς 13 (2), Ρες 4, Μικελόρι 1, Στόουνρουκ 3 (1), Αραντόρι, Μος 11 (1).

Ουνικάχα Μάλαγα (Ματέο): Φιτς 15 (1), Ροντρίγκεθ, Ρόουλαντ 4, Λίμα, Βάλτερς 8 (1), Πέριτς 8, Ντάρντεν 6, Γκαρμπαχόσα 9 (3), Φρίλαντ 5, Πέιν, Ζόριτς 14, Σινάνοβιτς.

Επιμέλεια: Μαρία Καρβούνη