Αγγλία

Έβγαλαν «νύχια» στην παράταση!

Η Σάντερλαντ ήταν τελικά η νικήτρια του ζευγαριού με τη Μίντλεσμπρο για τον 4ο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας! Οι «μαυρόγατες» έβγαλαν… νύχια στην παράταση, αφού χρειάστηκαν τη συμβολή του Σεσενιό που σκόραρε στο 113’ για το τελικό 2-1 και την πρόκριση του συνόλου του Ο’Νιλ στους «16» του θεσμού! 1-1 η κανονική διάρκεια της ρεβάνς!

Η Σάντερλαντ μπορεί να υπερέχει μια ολόκληρη κατηγορία της Μίντλεσμπρο, αλλά αυτό δεν εμπόδισε τους γηπεδούχους να εμφανιστούν ανώτεροι των «μαυρόγατων». Η εμπειρία και η ικανότητα των ποδοσφαιριστών του Μάρτιν Ο’Νιλ δεν ήθελαν πολλά για να απειλήσουν και μάλιστα να σκοράρουν! Στην πρώτη καλή ευκαιρία, ο Κόλμπακ δεν δυσκολεύτηκε να βρει το δρόμο για τα δίχτυα και να βάλει μπροστά τη Σάντερλαντ με 1-0 στο 42ο λεπτό.

Η «Μπόρο» αντέδρασε άμεσα, αλλά ο Τόνι ΜακΜαν είδε την άμυνα της Σάντερλαντ να απομακρύνει την προσπάθειά του πάνω στη γραμμή και λίγο αργότερα, ο Μινιολέ αρνήθηκε το γκολ στον Κέρτις Μέιν. Ο Γιούτκεβιτς όμως στο 57ο λεπτό έφερε το ματς στα ίσια, πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της ομάδας του! Ο Σεσενιό ήταν τελικά αυτός που έδωσε την πρόκριση στη Σάντερλαντ, έστω κι αν χρειάστηκαν περισσότερα από 90 λεπτά, αφού οι «μαυρόγατες» σκόραραν στο 113’ για το τελικό 2-1!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Μίντλεσμπρο: Στιλ, Χόιτ, Μπένετ, Μπέιτς, Γουίλιαμς, Χάινς, ΜακΜαν, Τόμσον (69’ Σμόλγουντ), Άρκα (78’ Ριτς), Μέιν, Γιούτκεβιτς (78’ Έμνς)

Σάντερλαντ: Μινιολέ, Μπάρντσλεϊ, Τέρνερ, Ρίτσαρντσον, Ο’Σέι, Λάρσον, Γκάρντνερ, Κόλμπακ, ΜακΚλιν, Σεσενιό, Κάμπελ (87’ Γουίκαμ)