Τι άλλο να κάνει πια!

Ούτε οι 40 πόντοι του Νέστορα Κόμματου ήταν αρκετοί να χαρίσουν στο Μαρούσι την πρώτη του νίκη στη φετινή Α1. Ο έμπειρος φόργουορντ μπορεί να έκανε μια… διαστημική εμφάνιση και να πέτυχε σχεδόν τους μισούς πόντους της ομάδας του, όμως τελικά ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που πήρε τους δύο βαθμούς επικρατώντας στην Θεσσαλονίκη με 86-82 στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν το πάνω χέρι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, όμως στα τελευταία λεπτά ο «Δικέφαλος του Βορρά» ήταν πιο ψύχραιμος, είχε περισσότερες λύσεις και έφτασε τελικά στην έβδομη νίκη του.

Κορυφαίοι από τους παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου οι Καλαμπόκης, Άλεξιτς και Ντούβνιακ, που κράτησαν την ομάδα τους σε τροχιά play offs.

Πράγματα και θαύματα έκανε στο παρκέ του PAOK Sports Arena στην πρώτη περίοδο ο Νέστορας Κόμματος. Ο έμπειρος φόργουορντ του Αμαρουσίου, δεδομένης και της απουσίας του Γιάννη Γκαγκαλούδη, πήρε στους ώμους του την ομάδα, την οδήγησε επιθετικά πετυχαίνοντας σχεδόν τους μισούς της πόντους (12 από τους 25) και της έδωσε το προβάδισμα (22-25) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Την απάντηση στο κρεσέντο του Κόμματου είχε στη δεύτερη περίοδο ο «Δικέφαλος του Βορρά». Με πρωταγωνιστή τον Μιχάλη Γιαννακίδη έτρεξε επιμέρους 13-5 και προηγήθηκε με πέντε πόντους (35-30). Οι φιλοξενούμενοι δεν το έβαλαν κάτω, κυνήγησαν και μείωσαν στο καλάθι λίγο πριν το τέλος (40-38). Όμως οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου από την γραμμή των ελευθέρων βολών οδήγησαν την ομάδα τους στα αποδυτήρια με ανάσα έξι πόντων (44-38).

Ο Κόμματος συνέχισε το βιολί του και στο τρίτο δεκάλεπτο έχοντας για συμπαραστάτη των Μάκη Νικολαΐδη. Οι δύο τους όχι μόνο ροκάνισαν το +6 του ΠΑΟΚ αλλά ξαναέδωσαν προβάδισμα στο Μαρούσι (48-49) για πρώτη φορά με το τέλος της πρώτης περιόδου. Μάλιστα εκμεταλλευόμενοι την αστοχία των γηπεδούχων πήραν και μικρή διαφορά πέντε πόντων (59-64).

Στο μέγιστη τιμή της στο παιχνίδι έστειλε τη διαφορά ο Κόμματος με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου (+7, 59-66), όμως οι Θεσσαλονικείς δεν ήταν διατεθειμένοι να παραδώσουν τα όπλα. Με επιμέρους 8-2 μείωσαν στο πόντο και ξαναμπήκαν στην διεκδίκηση του ματς. Πολύτιμες ανάσες έδωσε στο συγκεκριμένο σημείο ο Νικολαΐδης από τα 6,75μ. (67-71). Ο ΠΑΟΚ και πάλι δεν το έβαλε κάτω. Με τον Ντούβνιακ να… ξυπνά στα τελευταία λεπτά πέρασε μπροστά με 80-78 περίπου 1' πριν το τέλος. Ο Κόμματος αστόχησε σε προσπάθεια τριών πόντων 15’’ πριν τη λήξη και ενώ οι γηπεδούχοι προηγούνταν με 82-80. Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην διαδικασία των βολών με τον «Δικέφαλο του Βορρά» να παίρνει τελικά την νίκη με 86-82.

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 44-38, 59-64, 86-82

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Στίγκερς, Αράπης, Άλεξιτς 15, Ντούβνιακ 10 (2), Ντικούδης 13, Καλαμπόκης 16 (2), Πέτγουεϊ 2, Παππάς 8, Γιαννακίδης 12 (4), Καλλές 5, Καλαμπάκας 3, Τσακαλέρης 1.

Μαρούσι (Λινάρδος): Σακελλαρίου, Δεμερτζής 7, Νικολαΐδης 12 (4), Ακεψιμαΐδης 13, Τσόντζος 6, Κόμματος 40 (7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Αλεξίου, Καλογιαννίδης, Αγραβάνης 4.