Πόλο

Τρίτωσε τις... ήττες

Την τρίτη της ήττα σε ισάριθμα ματς γνώρισε η Εθνική ομάδα πόλο των Γυναικών το τουρνουά «Holiday Cup» που διεξάγεται στην πόλη Λος Αλαμίτος στην Καλιφόρνια. Συγκεκριμένα, τα κορίτσια του Γιώργου Μορφέση ηττήθηκαν με σκορ 12-9 από τις ΗΠΑ (οκτάλεπτα 4-3, 3-2, 1-3, 4-1).

Ο αγώνας δεν ξεκίνησε καλά για τη «γαλανόλευκη», αφού οι Αμερικανίδες προηγήθηκαν με δύο γκολ της Βίλα και της Στέφενς. Στα επτά λεπτά της πρώτου περιόδου το ματς ήταν 4-1 και στο τελευταίο λεπτό η Εθνική πέτυχε δύο γκολ και μίλησε σε 4-3.

Σε γενικές γραμμές το ματς ήταν ισορροπημένο και κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Σε κάποια φάση οι ΗΠΑ κέρδιζαν με 8-6, οι διεθνείς μας αντέδρασαν και ισοφάρισαν σε 8-8.

Στην τελευταία περίοδο η Εθνική Ελλάδας πήρε το προβάδισμα με 9-8, όμως δεν οι Αμερικανίδες βασίστηκαν στην άμυνά τους και προσπάθησαν με αντεπιθέσεις να πάρουν το ματς.

Τα γκολ

ΗΠΑ: Σάιντμαν 2, Βίλα 1, Μ. Στέφενς 1, Μάθιουσον 3, Τζ. Στέφενς 2, Κρεγκ 1, Μος 1, Ντρις 1

Ελλάδα: Τσουκαλά 3, Λιόση 1, Ρουμπέση 1, Αντωνάκου 3, Γερόλυμου 1