Europa League

Μάντσεστερ Σίτι για τα… «λιοντάρια» (vid)

Η εύκολη πρόκριση επί της Πόρτο στον προηγούμενο γύρο, προϊδέαζε τους φίλους της Μάντσεστερ Σίτι για κάτι ανάλογο και απέναντι στη Σπόρτινγκ Λισαβόνας. Τα «λιοντάρια» όμως έδειξαν τα δόντια τους και χάρη στο καταπληκτικό γκολ του Ξαντάο στο 51’ πήραν τη νίκη με σκορ 1-0 και όσο κι αν οι Άγγλοι παραμένουν φαβορί, θα χρειαστεί να παρουσιάσουν κάτι καλύτερο στη ρεβάνς του «Έτιχαντ».

Το ματς κρίθηκε λίγα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, όταν ο Χαρτ απέκρουσε ασθενώς χτύπημα φάουλ, η άμυνα της αγγλικής ομάδας αδράνησε και ο Ξαντάο έχοντας πλάτη προς την εστία, δεν το σκέφτηκε πολύ και με τακουνάκι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Πάντως, οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να φτάσουν στην ισοφάριση αφού έκαναν ευκαιρίες με τη μεγαλύτερη να έρχεται λίγο πριν το τέλος όταν ο Τουρέ με κεφαλιά σημάδεψε δοκάρι και όχι δίχτυα.

Σπόρτινγκ Λισαβόνας-Μάντσεστερ Σίτι 1-0