Europa League

Ντύθηκε… Τβέντε η Βαλένθια (vid)

Πάνω που η Αϊντχόφεν προσπαθούσε να συνέλθει από την βαριά ήττα με σκορ 6-2 από την Τβέντε για το πρωτάθλημα Ολλανδίας, ήρθε η Βαλένθια να την σπρώξει ξανά στο… κενό! Με το βαρύ 4-2 οι Ισπανοί επικράτησαν στο «Μεστάγια» στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι και πήραν σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση στους «8» του Europa League.

Το δίλεπτο 11΄-13΄ ήταν καταστροφή για τους φιλοξενούμενους. Ο Βίκτορ Ρουίς αρχικά και ο Σολδάδο στην συνέχεια, έδωσαν από πολύ νωρίς αέρα δύο τερμάτων στην Βαλένθια που δεν είχε καμία διάθεση να σταματήσει.

Ο Σολδάδο ξανά στο 43ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 3-0 με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια. Όσο καλά έκλεισε το πρώτο μέρος η Βαλένθια, άλλο τόσο καλά άρχισε το δεύτερο.

Με τέρμα του Πιάτι στο 56ο λεπτό του αγώνα έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην νίκη της κάνοντας το 4-0 αλλά κάπου εκεί ήρθε η αντίδραση της Αϊντχόφεν. Στο 83΄ο Τοϊβόνεν με πέναλτι και ο Βίναλντουμ στο 90΄διαμόρφωσαν το τελικό 4-2.

Συνθέσεις:

Βαλένθια: Ντιέγκο Άλβες, Μπαραγκάν, Βίκτορ Ρουίς, Ματιέ, Κόστα (24΄Ραμί), Αλμπέλδα, Πάμπλο Ερνάντεθ, Παρέχο, Ζόνας (71΄Μπερνάτ), Πιάτι, Σολδάδο (75΄Αντούριθ)

Αϊντχόφεν: Ίσακσον, Μανόλεφ, Μαρσέλο, Ντέρικ, Βίλεμς (34΄ Πίετερς), Στρότμαν, Χάτσινσον, Λάμπιαντ, Τοϊβόνεν, Μέρτενς (75΄ Βιναλντουμ), Μάταβτζ (67΄Λενς)

valencia 4-2 από Futbol2101