Του χάλασε την…100αρα

Ο ΚΑΟΔ νίκησε 94-81 τον Ηλυσιακό στη Δράμα για την 23η αγωνιστική της Α1, πήρε το έβδομο ροζ φύλλο σε έντεκα ματς μπροστά στο κοινό του και χάλασε τη…γιορτή των φιλοξενούμενων που συμπλήρωσαν με τη σημερινή εκατό συμμετοχές στη μεγάλη κατηγορία. Πλέον πολύ δύσκολα οι φιλοξενούμενοι θα καταφέρουν να πάρουν μία θέση στα πλέι-οφ. Κορυφαίοι για τους νικητές Τσέρανιτς (24 πόντοι-13 ριμπάουντ) και Κακαρούδης (22 πόντοι), ενώ από τους ηττημένους προσπάθησαν Αποστολίδης και Κασελάκης.

Ο ΚΑΟΔ νίκησε 94-81 τον Ηλυσιακό στην Δράμα για την 23η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ, πήρε το έβδομο ροζ φύλλο σε έντεκα ματς μπροστά στο κοινό του και χάλασε την…γιορτή των φιλοξενούμενων που συμπλήρωσαν με την σημερινή εκατό συμμετοχές στην μεγάλη κατηγορία. Πλέον πολύ δύσκολα οι φιλοξενούμενοι θα καταφέρουν να πάρουν μία θέση στα πλέι-οφ. Κορυφαίοι για τους νικητές Τσέρανιτς (24 πόντοι και 13 ριμπάουντ) και Κακαρούδης (22 πόντοι), ενώ από τους ηττημένους προσπάθησαν Αποστολίδης και Κασελάκης.

Ο αγώνας:

Απόλυτη ισορροπία και…αστοχία παρουσίασε η εικόνα των ομάδων στο πρώτο πεντάλεπτο (11-11). Με τον Χαραλαμπίδη μπροστάρη και ένα γρήγορο 10-0 σε ένα δίλεπτο ο ΚΑΟΔ προηγήθηκε 21-11 τρία λεπτά πριν το τέλος και 25-17 στο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι έπαιζαν καλύτερη άμυνα, έκλεβαν μπάλες και ήταν πιο δημιουργικοί. Στην αντίπερα όχθη οι φιλοξενούμενοι, είχαν να αντιπαρατάξουν μόνο τις εμπνεύσεις των Αποστολίδη και Χατζή. Ο Ηλυσιακός βελτίωσε την εικόνα του στη συνέχεια, όμως ο ΚΑΟΔ βρήκε έξτρα λύσεις με Τσέρανιτς και Κακαρούδη και διατήρησε διαφορά εννέα πόντων, (35-26 στο 14΄). Με πολλά άστοχα σουτ εκατέρωθεν και μέτριο θέαμα μπήκαμε στο τελευταίο τρίλεπτο πριν την ανάπαυλα. Αυτή η εξέλιξη, ευνόησε τους γηπεδούχους στο να διατηρήσουν προβάδισμα δέκα πόντων (41-31 στο 18΄). Η ομάδα του Φλεβαράκη ήταν άστοχη στα δίποντα, έχανε ριμπάουντ και έκανε λάθη, αλλά κρατούσε επαφή στο σκορ (42-38 ημίχρονο), χάρη στα τρίποντα.

Ο Ηλυσιακός μπήκε με διάθεση να φέρει τούμπα το ματς στο τρίτο δεκάλεπτο, ισοφάρισε σε 45-45 στο 23΄, όμως ΚΑΟΔ ξαναπήρε μπροστά, έκανε σερί 9-0 με Καρύδα, Χαραλαμπίδη και Τσέρανιτς να εκτελούν και προηγήθηκε 54-45 στο 25΄. Η διαφορά μάλιστα έφτασε στα υψηλότερα επίπεδά της (+14) τρία λεπτά αργότερα, 63-49, με τον Τσέρανιτς να είναι ασταμάτητος. Οι άμυνες έμπαζαν από παντού, οι παίκτες του Φλεβαράκη συνέχιζαν να σκοράρουν μόνο με μακρινά σουτ και μείωσαν 72-61 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Με επί μέρους 12-5 ο Ηλυσιακός μείωσε σε 77-73 στο 34΄, αφού είχε σφίξει την άμυνά του και δημιουργούσε ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα με Κασελάκη και Τόμπσον. Με τρίποντο του Χατζή τριάμισι λεπτά πριν το τέλος η διαφορά πήγε στους τρεις (81-78). Ο συγκλονιστικός Τσέρανιτς όμως, με δύο συνεχόμενα καλάθια και μία βολή έδωσε ξανά προβάδισμα οκτώ πόντων δύο λεπτά πριν τη λήξη στον ΚΑΟΔ. Οι φιλοξενούμενοι από εκείνο το σημείο έπαθαν επιθετικό μπλακ άουτ, οι γηπεδούχοι «έτρεξαν» σερί 11-0 και έφτασαν σε μία δίκαιη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 42-38, 72-61, 94-81.

ΚΑΟΔ (Γιώργος Καλαφατάκης): Χαντ 7, Καρύδας 12 (3), Χαραλαμπίδης 17 (2), Αθηναίαου 2, Ιωακειμίδης, Μίτσελ 6, Τσούμας, Κιτσούλης, Τσέρανιτς 24, Ζάρας 4, Μπάβτσιτς, Κακαρούδης 22 (1).
Ηλυσιακός (Κώστας Φλεβαράκης): Σπανός, Ματαλών, Παπανικολόπουλος 4, Στεφάνοφ 3 (1), Χατζής 13 (2), Αποστολίδης 14 (2), Τόμπσον 12 (2), Κοχαντάρεβιτς 10, Κασελάκης 12, Τσαπρούνης, Γαλιώτος 1, Τσιάκος 12 (1).

Γήπεδο: «Δημήτρης Κραχτίδης»
Διαιτητές: Γκούμας, Δεσλής, Τζαφλέρης