Κάνει ό,τι θέλει…

Έχει βαλθεί να βγάλει τον Ατρόμητο στην Ευρώπη και το δείχνει κάθε Κυριακή. Σε ένα παιχνίδι όπου η ομάδα του δεν είχε λύσεις απέναντι στην άμυνα της Ξάνθης, ο Κώστας Μήτρογλου με το 15ο γκολ του στην Σούπερ Λίγκα, ίσως και το πιο όμορφο, χάρισε ένα ακόμα τρίποντο στους Περιστεριώτες κόντρα στην Ξάνθη, 1-0. Με δέκα από το 53’ οι Αρκίτες λόγω αποβολής του Κομεσίδη, ενώ ο σκόρερ είχε και δοκάρι στο πρώτο μέρος.

Η επιστροφή του 4-3-3 στον Ατρόμητο δεν έφερε, τουλάχιστον στο πρώτο 45λεπτο, τα επιθυμητά αποτελέσματα στον Γιώργο Δώνη. Η ομάδα του Περιστερίου έδειχνε «μπλοκαρισμένη» καθώς οι Πίτου Γκαρσία και Ελίνι Δημούτσος δεν βρήκαν χώρους για να τροφοδοτήσουν τους επιθετικούς, ενώ την πραγματικά, μεγάλη ευκαιρία που δημιουργήθηκε από ατομική ενέργεια του Καραγκούνη, σπατάλησε ο Μήτρογλου, πλασάροντας στο δοκάρι του Λυμπερόπουλου.

Από την άλλη πλευρά η Ξάνθη ήθελε όσο τίποτα να πάρει θετικό αποτέλεσμα. Αυτό φάνηκε από τα πρώτα λεπτά. Καλά διαβασμένη και έτοιμη να «χτυπήσει» τον Ατρόμητο με κάθετο ποδόσφαιρο, η ομάδα του Ουζουνίδη, βρήκε αρκετές φορές τον τρόπο να κάνει την ζημιά, όμως το γκολ δεν ήρθε. Μεγαλύτερη στιγμή, αυτή στο φινάλε του πρώτου μέρους, όταν ο Σουάνης, σε κενό τέρμα… κατάφερε και σημάδεψε τον… Τόμας.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε αλλαγές σε πρόσωπα αλλά σε αριθμητικές ισορροπίες. Ο Κομεσίδης έκανε σκληρό μαρκάρισμα στον Σκόνδρα και πήρε την κόκκινη κάρτα, φεύγοντας για τα αποδυτήρια στο 53’. Αυτό, ίσως και να μπέρδεψε τον Ατρόμητο, ο οποίος έψαχνε τα πατήματά του. Η είσοδος του Μπρίτο και του Αναστασάκου έδωσε έναν πιο επιθετικό τόνο, όχι όμως και ευκαιρίες.

Τα λεπτά που απέμεναν δεν άλλαξαν και πολλά καθώς ο Ατρόμητος είχε την υπεροχή, όχι όμως και τις φάσεις. Οι πολλοί επιθετικογενείς παίκτες που πέρασε στο παιχνίδι ο Δώνης δεν κατάφεραν να φέρουν, ουσιαστικά, την μπάλα στην περιοχή του Λυμπερόπουλου και να φτάσουν και σε κάποιο γκολ. Από την άλλη πλευρά η αποβολή του Κομεδίση «έκοψε» τα φτερά της Ξάνθης.

Εκεί που όλα έδειχναν πως το παιχνίδι πηγαίνει προς την ισοπαλία ο Κώστας Μήτρογλου, το πήρε πάλι επάνω του. Ο νεαρός επιθετικός πήρε την μπάλα από το κέντρο, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, μπήκε στην περιοχή και με ένα δυνατό σουτ, άνοιξε το σκορ για τον Ατρόμητο. Αυτό ήταν το 15ο γκολ του στο πρωτάθλημα και σίγουρα το πιο όμορφο, όμως το σημαντικότερο είναι πως αυτό το τέρμα χάρισε μια νέα νίκη στην ομάδα του Γιώργου Δώνη, το οποίο τον διατηρεί στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Ατρόμητος (Γιώργος Δώνης): Ιτάνζ, Σκόνδρας, Οικονόμου, Τόμας, Πίτου Γκαρσία, Μπάλλας (59’ Μπρίτο), Φυτανίδης, Επστάιν (65’ Αναστασάκος), Καραγκούνης (72’ Σφακιανάκης), Μήτρογλου, Δημούτσος.

Στον πάγκο: Ράντμαν, Τάτος, Ιγκλέσιας, Νάστος.

Ξάνθη (Μαρίνος Ουζουνίδης): Λυμπερόπουλος, Μπέρτος, Κομεσίδης, Βάλλας, Στάσιακ, Φλίσκας, Βλαχοδήμος (64’ Μερκόφσκι), Βασιλακάκης, Σουάνης (54’ Εντιμάρ), Πόι, Μαρσελίνιο.

Στον πάγκο: Βιβιανί, Καζάκης, Νταρμπιόν, Μάνταλος, Σταθάκης.

Διαιτητής: Μήτσιος (Ηπείρου)
Βοηθοί: Τάτσης (Ηπείρου), Δημητριάδης (Μακεδονίας)

Επιμέλεια: Χρήστος Οικονόμου