Europa League

Σάλβιο ο σωτήρας!

Ένα φανταστικό γκολ του Σάλβιο στο τελευταίο λεπτό του αγώνα έδωσε στην Ατλέτικο Μαδρίτης τη νίκη με σκορ 2-1 απέναντι στο Αννόβερο και προβάδισμα πρόκρισης ενόψει του επαναληπτικού στα ημιτελικά του Europa League. Καλύτεροι οι Ισπανοί, έχασαν πολλές ευκαιρίες για να καθαρίσουν το ματς με μεγαλύτερο σκορ.

Οι Μαδριλένοι κατάφεραν να προηγηθούν μόλις στο 9’ χάρη και σε αυτό έβαλαν το χεράκι τους και οι αντίπαλοι ή μάλλον για να ακριβολογούμε, δεν το έκαναν. Ο Γκάμπι εκτέλεσε φάουλ και ο Τσίλερ μπερδεύτηκε με τους αμυντικούς του με αποτέλεσμα να κάνει λανθασμένη έξοδο και να δώσει την ευκαιρία στον Φαλκάο να σημειώσει το 29ο τέρμα του στα ευρωπαϊκά κύπελλα.

Αφού οι γηπεδούχοι έχασαν αρκετές ευκαιρίες να πάρουν μεγαλύτερο προβάδισμα, τελικά επέτρεψαν να γράψουμε κι εμείς ένα από τα πιο τετριμμένα κλισέ. «Μίλησε ο νόμος του ποδοσφαίρου». Σε γρήγορη αντεπίθεση, ο Ντιούφ έγινε κάτοχος της μπάλας στην καρδιά της άμυνας και με προβολή ισοφάρισε.

Πριν, αλλά και μετά από αυτό το γκολ, οι Ισπανοί δημιούργησαν και έχασαν πολλές ευκαιρίες για να πετύχουν ένα δεύτερο τέρμα. Τελικά αυτό ήρθε με εντυπωσιακό τρόπο στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, όταν ο Σάλβιο έγινε κάτοχος της μπάλας έξω από την περιοχή των Γερμανών και με καταπληκτικό σουτ διαμόρφωσε το 2-1.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Κουρτουά, Γκοντίν, Φιλίπε, Μιράντα, Σουάρες, Αρντά, Γκάμπι, Κόκε (61’ Ντιέγκο), Αντριάν Λόπες (71’ Σάλβιο), Φαλκάο, Χουανφράν.

ΑΝΝΟΒΕΡΟ: Τσίλερ, Πόγκατετς, Έγκιμαν, Τσερούντολο, Πάντερ (70’ Σουλτς), Πίντο, Στιντλ, Σμίντεμπαχ (56’ Κόναν), Ράους, Σλόντραφ, Ντιούφ (82’ Αμπντελαουΐ).