Βόλεϊ

Πρώτο CEV CUP για Ντιναμό

Η Ντιναμό Μόσχας είναι η φετινή νικήτρια του CEV CUP βόλεϊ των ανδρών. Οι Ρώσοι επικράτησαν και στον δεύτερο τελικό με 3-2 σετ της Ρεσζόφ Ρεσζόβια στη ρωσική πρωτεύουσα και, σε συνδυασμό με τη νίκη τους με το ίδιο σκορ στην Πολωνία των αντιπάλων τους την περασμένη Τετάρτη, κατέκτησαν το τρόπαιο για πρώτη φορά στην ιστορία τους.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Νικολάι Παβλόφ. Ο Ρώσος, εκτός από τους 30 πόντους που σημείωσε, ήταν αυτός που άλλαξε τα δεδομένα στο τάι μπρέικ και με το δυνατό σερβίς του έτρεξε ένα σερί 4-0 και το 3-4 για τους Πολωνούς έγινε 7-4 για την Ντιναμό. Στην συνέχεια, έχοντας και τη βοήθεια του κόσμου τους, αλλά και το μπλοκ, οι γηπεδούχοι πήραν το ματς.

Τα σετ: 28-30, 25-22, 26-24, 24-26, 15-9

ΝΤΙΝΑΜΟ ΜΟΣΧΑΣ (Γιούρι Τσερέτνικ): Λι 13π., Γκράνκιν 2, Παβλόφ 30, Καλίνιν 10, Βέρες 18, Σερμπίνιν 5 / Μπράγκιν (λ), Μάρκιν, Στεπάνιγιαν (λ), Γκρουγκλόφ 1, Κχαριτόνοφ, Μπεζρούκοφ 1

ΡΕΣΖΟΦ ΡΕΣΖΟΒΙΑ (Αντρέι Κοβάλ): Γκρζιμπ 11π., Λότμαν 6, Νοβακόφσκι 12, Τίχατσεκ 2, Ακχρεμ 21, Γκρόζερ 23 / Ιγκνατσακ (λ), Μπόγιτς 7, Ντομπροβόλσκι, Λότμαν 12, Κόσοκ

Επιμέλεια: Παναγιώτης Βλαχαδάμης