Βόλεϊ

Του «έβγαλε την ψυχή»

Έστω και στο τάι μπρέικ, τα κατάφερε κόντρα στον Παμβοχαϊκό ο Ηρακλής. Οι «κυανόλευκοι» επικράτησαν με 3-2 σετ της ομάδας του Βραχατίου στη Μίκρα, στον πρώτο μεταξύ τους ημιτελικό για τις θέσεις 1-4 της Α1 βόλεϊ των ανδρών και έκαναν το 1-0 στη σειρά, ενόψει της δεύτερης αναμέτρησης την ερχόμενη Τετάρτη στην Κορινθία. Από την πλευρά τους, οι νεοφώτιστοι έδειξαν ικανοί να απειλήσουν στη συνέχεια της σειράς.

Έστω και στο τάι μπρέικ, τα κατάφερε κόντρα στον Παμβοχαϊκό ό Ηρακλής. Οι «κυανόλευκοι» επικράτησαν με 3-2 σετ της ομάδας του Βραχατίου στη Μίκρα, στον πρώτο μεταξύ τους ημιτελικό για τις θέσεις 1-4 της Α1 βόλεϊ των ανδρών και έκαναν το 1-0 στη σειρά, ενόψει της δεύτερης αναμέτρησης την ερχόμενη Τετάρτη στην Κορινθία. Από την πλευρά τους, οι νεοφώτιστοι έδειξαν ικανοί να απειλήσουν στη συνέχεια της σειράς.

Στο πρώτο σετ, ο Ηρακλής με το «καλημέρα» προηγήθηκε 2-0 και, παρόλο, που ο Παμβοχαϊκός ισοφάρισε 4-4, δεν μπόρεσε ποτέ να πάρει το προβάδισμα στο σκορ. Με τον Ντεσπέιν να παίρνει μπροστά, ο «γηραιός» άρχισε να «χτίζει» μια διαφορά (8-6, 11-8) για να ξεφύγει 13-9 και 18-13. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να πιέσουν την υποδοχή του Ηρακλή κι, απλά, κατάφεραν να μειώσουν σε 21-18, χωρίς, όμως, την ανάλογη συνέχεια.

Στο δεύτερο σετ, πάλι οι γηπεδούχοι ξέφυγαν πριν το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-5 με κόντρα του Κράβαρικ), με τον Νίκο Ζαλμά να εξαντλεί τα τάιμ άουτ που είχε στη διάθεσή του μόλις στο 12-7. Οι «κυανόλευκοι» έφτασαν στο +6 (14-8 με μπλοκ Πελεκούδα, Κράβαρικ) και, μέχρι το 17-12, έμοιαζαν να ελέγχουν απόλυτα το παιχνίδι. Οι παίκτες του Ζαλμά, όμως, δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη κι, αφού «μάζεψαν» κάπως τη διαφορά (17-14, 19-17), στο 21-18 «έτρεξαν» ένα εκπληκτικό σερί 0-6 φτάνοντας στο 21-24. Σε αυτό το σημείο, ο Ντουσάρμ τελείωσε όλες τις κόντρα μπάλες δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του με 21-22 για να ακολουθήσουν δύο άουτ επιθέσεις από Κράβαρικ, Ντεσπέιν για το 21-24. Ο Ηρακλής μείωσε σε 23-24 (κόντρα επίθεση Χριστοφιδέλη), αλλά το χαμένο σερβίς του Ντεσπέιν έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 3-5 (υπέρβαση Ντεσπέιν), ο Ηρακλής απάντησε και πέρασε μπροστά με 6-5 για να ακολουθήσει μια φοβερή μάχη, πόντο με πόντο μέχρι το 20-19. Ο Παμβοχαϊκός είχε βρει τρόπο να αντιμετωπίσει τον Ντεσπέιν κι έτσι ήταν κοντά στο σκορ, αλλά σε εκείνο το σημείο η άουτ επίθεση του Ντουσάρμ (22-19) και η κόντρα επίθεση του Ντεσπέιν (23-19) έδωσαν σημαντικό «αέρα» στον Ηρακλή που πήρε το σετ και προηγήθηκε με 2-1.

Το ματς, όμως, είχε πολύ δρόμο ακόμη, αφού ο Παμβοχαϊκός απέδειξε ξανά γιατί στην «παρθενική» του σεζόν στη μεγάλη κατηγορία έφτασε ψηλά. Οι φιλοξενούμενοι, με πολύ καλό μπλοκ, προηγήθηκαν 10-13 στο τέταρτο σετ, αλλά, κάποια λάθη στην επίθεση, έφεραν τον Ηρακλή μπροστά με 15-14 για να αρχίσει πάλι το «θρίλερ» (με τον Παμβοχαϊκό να έχει πάρει πάλι το προβάδισμα από το 15-16). Οι δύο ομάδες έφτασαν στο 19-19, που έγινε 19-21 με επίθεση του Ποτότσνικ και μπλοκ στον Χριστοφιδέλη, όμως ο Ηρακλής με δύο επιθέσεις του Κράβαρικ έκανε το 21-21, για να προηγηθεί με 22-21 χάρη σε μπλοκ του Χριστοφιδέλη. Νέα απάντηση από τους φιλοξενούμενους, όμως, που προηγήθηκαν με άσο του Ντουσάρμ 22-23 και έφτασαν σε σετ μπολ (23-24) και, με ένα ακόμη μπλοκ στον Ντεσπέιν, ισοφάρισαν σε 2-2.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν το πέμπτο σετ με μπλοκ στον Ντεσπέιν, αλλά κάπου εκεί ο Κουβανός «ανέβασε πάλι ταχύτητα». Με δικό του μπλοκ στον Ντουσάρμ, ο Ηρακλής προηγήθηκε 3-2, ενώ στο 4-2 (με το έβδομο μπλοκ του εξαιρετικού Σμαραγδή) ακολούθησε δική του κόντρα επίθεση και μπλοκ για να τελειώσει το σερί του Ηρακλή στο 7-2 (άσος Κράβαρικ).
Ο Παμβοχαϊκός με κόντρα του Ντουσάρμ μείωσε στους τρεις (8-5) και διατήρησε τις ελπίδες του μέχρι το 10-7, που έγινε, όμως, 13-7 με άουτ του Αμερικανού κι, έτσι, ο Ηρακλής μπόρεσε να πάρει τελικά τη νίκη.

Ικανοποιημένος από τη νίκη, αλλά προβληματισμένος από τα λάθη της ομάδας του εμφανίστηκε ο Σωτήρης Δρίκος, ο οποίος ζήτησε από τους παίκτες του να συνειδητοποιήσουν ότι η πρόκριση στον τελικό δεν θα έρθει εύκολα. «Στα πλέι οφ, παίζουν οι καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος και τα παιχνίδια κρίνονται στις λεπτομέρειες. Δεν ξέραμε πότε παίζαμε και τι ώρα. Προετοιμάζαμε την ομάδα να παίξει Σάββατο και να έχει ρεπό Κυριακή και, όσον αφορά τον ορισμό του αγώνα για βράδυ Κυριακής, αυτό είναι σοβαρό λάθος», είπε αρχικά ο τεχνικός του Ηρακλή και κατέληξε πως: «Περιμέναμε έναν καλό Παμβοχαϊκό. Πρέπει να συνειδητοποιήσουμε ξανά ότι τα πράγματα είναι δύσκολα. Ο Παμβοχαϊκός εκμεταλλεύτηκε τα πολλά μας λάθη, είναι μία οργανωμένη ομάδα. Πριν είκοσι μέρες, χάσαμε εκεί και αυτό τα λέει όλα. Εμείς θα πάμε για να τελειώσουμε τη σειρά».

Παρά την τρομερή ένταση του αγώνα και τη δραματική του εξέλιξη, ο Νίκος Ζαλμάς είχε το κουράγιο να κάνει χιούμορ όταν ξεκίνησε τις δηλώσεις του, ενθυμούμενος την ατάκα που είχε πει "εμείς θα πάμε να παίξουμε σαν τους Γαλάτες κόντρα στους Ρωμαίους".

«Ο... δρυΐδης του χωριού μας πρέπει να μας βάλει λίγο ακόμη μαγικό ζωμό για να αντέξουμε», είπε χαρακτηριστικά και συνέχισε πως: «Ήταν ένα σκληρό ματς, ένας πολύ καλός αγώνας. Για να νικήσεις τον Ηρακλή, πρέπει να τα έχεις όλα μαζί σου. Να παίξεις εσύ καλύτερα από τον αντίπαλο, να είσαι τυχερός, να έχεις ένα σφύριγμα... Δεν μου λέει κάτι το 1-0 σήμερα, γιατί πολύ απλά, ακόμη κι αν νικούσαμε, ο Ηρακλής θα παρέμενε το μεγάλο φαβορί για την πρόκριση. Εμένα με ενδιαφέρει να καταθέτουμε την ψυχή μας στο γήπεδο και να τιμούμε τη συμμετοχή μας στα play offs, κάτι που πιστεύω ότι θα κάνουμε και στον αγώνα της Τετάρτης».

Τα σετ: 25-20, 23-25, 25-20, 23-25, 15-9

Ηρακλής (Δρίκος): Χριστοφιδέλης 16 (13/21 επ., 2 μπλοκ, 73% υπ. - 64% άριστες), Ντεσπέιν 22 (21/39 επ., 1 μπλοκ, 48% υπ. - 32% άριστες), Πελεκούδας 12 (9/14 επ., 2 μπλοκ), Προύσαλης, Σμαραγδής 14 (7/14 επ., 7 μπλοκ), Κράβαρικ 19 (16/30 επ., 2 μπλοκ), Στεφάνου -λ (79% υπ. - 71% άριστες) / Δημητριάδης, Τζιουμάκας, Κολτσιάκης, Τακουρίδης

Παμβοχαϊκός (Ζαλμάς): Μπεκιάρης 13 (11/26 επ., 2 μπλοκ, 52% υπ. - 41% άριστες), Ποτότσνικ 21 (18/31 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 62% υπ. - 41% άριστες), Στιβαχτής 4 (4 μπλοκ), Ντουσάρμ 27 (24/48 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Κατσανεβάκης 6 (5/14 επ., 1 μπλοκ), Καραγιάννης 3 (2/8 επ., 1 μπλοκ), Δημητρακόπουλος -λ (65% υπ. - 50% άριστες) / Κατσαούνης, Βαρδής, Σζάρεκ

Επιμέλεια: Παναγιώτης Βλαχαδάμης